TYP: a1

Chorwacja w Unii Europejskiej

poniedziałek, 1 lipca 2013
Weronika Morys
1 lipca 2013 roku Chorwacja - jedna z najpopularniejszych w naszym kraju żeglarskich destynacji - wstąpiła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. Co to oznacza dla Polaków pragnących spędzić urlop pod żaglami (i nie tylko) w tym pięknym kraju?

Po pierwsze wszystkim obywatelom Unii wypoczywającym w Chorwacji przysługuje teraz ubezpieczenie zdrowotne na podstawie karty EKUZ, wydawanej w Polsce bezpłatnie przez NFZ. Wielu ucieszy również fakt, że od 1 lipca znacznie spadają ceny roamingu, a co za tym idzie połączeń telefonicznych z Chorwacją. Natomiast dopóki Chorwacja nie znajdzie się w strefie Schengen, nadal będą się odbywały kontrole graniczne przy wjeździe do tego kraju. Nie zmieni się też na razie waluta - choć w wielu miejscach można płacić w euro, to walutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 May

Odbył się chrzest s/y "Roztocze".
czwartek, 29 maja 1969
Urodził się Roman Paszke, kapitan jachtowy, członek kilku klubów na wybrzeżu oraz Royal Yachting Ocean Racing Club w Londynie, uczestnik pamiętnych ragat Admiral's Cup (1979 r., w których 15 żeglarzy straciło życie), czterokrotny Mistrz Polski w klasach m
wtorek, 29 maja 1951
Urodził się Leonid Teliga, kapitan "Opty" w samotnym rejsie dookoła świata.
wtorek, 29 maja 1917