TYP: a1

Andrzej Dudziński "Manuskrypt Jana Żeglarza"

sobota, 20 czerwca 2015
MZ

Książka ta dotarła do moich rąk w sposób absolutnie przypadkowy. Do tego przynajmniej częściowo za sprawą mej Szanownej Małżonki, której towarzyszyłem podczas zakupów w pewnym centrum handlowym. Każdy z mężczyzn, któremu przyszło w czymś takim brać udział wie świetnie jaka to męka – po pierwsze wiąże się to z koniecznością wydania pieniędzy na rzeczy, w naszym mniemaniu, kompletnie zbędne, po drugie trwa to okropnie długo, czas wlecze się niemiłosiernie.

Nic w tym zatem dziwnego, że gdy tylko pojawiła się możliwość ucieczki, to skwapliwie z niej skorzystałem. Schronienia przed nudą damskich zakupów dostarczyła odbywająca się w pobliżu wyprzedaż książek. Takie przeszukiwanie koszy wypełnionych różnorakimi tomami i tomikami ma coś z przygody. To prawdziwe łowy. Musimy przedrzeć się przez zwały barachła, przełożyć kilkadziesiąt romansów, poradników i nigdy nie wiemy czy natkniemy się na skarb. Tym razem mnie się udało.

Tom to słusznych gabarytów, pokaźny co zapowiada dłuższą lekturę, a to lubimy. Osobę tytułowego Jana Żeglarza stosunkowo łatwo rozszyfrować, to oczywiście owiany tajemnicą Jan z Kolna. Postać, o której już dawno mówiono, że być może dotarł do Nowego Świata przed Kolumbem. W innej wersji wręcz twierdzono, że to on był Kolumbem, temu miało świadczyć nazwisko: KOLumb - KOLno. Takie dywagacje znakomicie podbudowują narodową dumę, podobnie jak niedawno objawiona hipoteza, że Kolumb był synem Władysława Warneńczyka, który wcale pod Warną nie zginął, jeno po klęsce schronił się w Hiszpanii, czy też Portugalii i tam spłodził przyszłego odkrywcę Ameryki.

Powieść zbudowana jest z dwóch wątków. Pierwszy dzieje się współcześnie w dużej mierze na Wyspach Owczych. Mamy w nim elementy powieści sensacyjnej, jest manuskrypt schowany w starym klasztorze franciszkanów, jest tajemnicza kobieta, gangsterzy i rosyjska mafia. Drugi wątek, treść tajemniczego manuskryptu, to rzecz historyczna i jednocześnie przygodowo-marynistyczna. Wątki się przeplatają tworząc nieco może naiwne i trochę naciągane „czytadło”, jednak wciągające i stanowiące całkiem sympatyczną, nie wymagającą intelektualnego wysiłku wakacyjną lekturę.

Andrzej Dudziński „Manuskrypt Jana Żeglarza”
Wydawnictwo Bukowy Las 2012
Stron: 520
Cena: cena na wyprzedaży 9.99 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001