TYP: a1

Wolfgang Schreyer "Poszukiwanie czyli przygody Uwe Reussa"

sobota, 10 stycznia 2015
MZ

Na początek kilka uwag, mniej lub bardziej związanych z przedstawianą tutaj powieścią. Pierwsza z nich dotyczy prostego faktu, że po kilkunastu tygodniach, podczas których pojawiały się na tych łamach tytuły nowe, po raz kolejny przyszło mi sięgnąć po rzecz, która swoją premierę miała prawie trzydzieści lat temu.

Cóż, wydawcy nie rozpieszczają nas, miłośników marynistyki, nowościami, zatem trzeba szukać rzeczy ciekawych w otchłaniach antykwariatów. To potwierdza po raz kolejny tezę, że zniknięcie Wydawnictwa Morskiego z rynku wydawniczego było i jest stratą nie do odrobienia.


Kolejna uwaga, którą wywołała owa powieść dotyczy zjawiska, które trudno zrozumieć. Mianowicie chodzi o to, że przy popularności powieści kryminalnej czy też kryminalno-sensacyjnej trudno znaleźć takie, których fabuła działaby się na morzu, jachcie, statku czy też okręcie. Przez spory już czas, w jakim przyszło mi pisywać w tym miejscu, zapamiętałem jedynie dwie, spełniające warunki morskiego kryminału. A przecież wydawać by się mogło, że taka sceneria mogłaby się dobrze w tym gatunku sprawdzić. Przykładem może być ta książka. Oczywiście nie zdradzę jej treści ani intrygi, to była by zbrodnia co najmniej tak wielka jak te, które stanowią kanwę kryminałów. Powiem jedynie, że tytułowy bohater, a jest nim zbieg z NRD (był taki kraj), skąd wydostał się kajakiem, zostaje poproszony przez przyjaciół o pomoc w poszukiwaniu zaginionej córki. Ślady prowadzą na Karaiby, bowiem tam ją po raz ostatni widziano na pokładzie pewnego jachtu.

Oczywiście fabuła jest dużo bardziej skomplikowana. Uwe Reuss wędruje z wyspy na wyspę, spotyka różnych dziwnych osobników i jak stoi w tytule przeżywa wiele przygód, by wreszcie na koniec rozwiązać zagadkę. W tej opowieści mamy wszystko co zapewnia ciekawą lekturę, egzotyczne kraje i wyspy, ciepłe morza, jachty i skomplikowaną intrygę. Niezłe czytadło na zimowe wieczory.

Wolfgang Schreyer „Poszukiwanie czyli przygody Uwe Reussa”
Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1987
Stron: 397
Cena: ?

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809