TYP: a1

Statek w kopalni? Serio?

piątek, 28 października 2022
Hanka Ciężadło

Kraje uchodzące za cywilizowane miewają czasem dziwaczne przepisy. Przykładowo w Alabamie (USA) nie można nosić lodowych rożków w tylnej kieszeni spodni. W Singapurze nie wolno żuć gumy. Z kolei w UK ciężarne kobiety mają prawo siusiać, gdzie popadnie, nawet w miejscach publicznych. A co z nami? U nas też są fajne prawne niespodzianki. Jedna dotyczy nawet statków.

Zamknijmy oczy...

…i wyobraźmy sobie niewielkie miasteczko położone na południu Polski, jakieś 500 kilometrów od najbliższego morza. Miasteczko dysponuje całkiem ładną kopalnią soli (i od razu wyjaśniamy, że nie jest to Wieliczka. Mowa o Bochni; mniej znanej, chociaż starszej). W rzeczonej kopalni znajduje się komora zalana solanką, a po powierzchni tej solanki pływa sobie łódeczka, którą zawiadują flisacy.

W łódeczce siedzą zachwyceni turyści i zapewne nie mają pojęcia, że nie odbywaliby tej uroczej wycieczki, gdyby na ich przejażdżkę po wodzie nie zgodził się... Polski Rejestr Statków.

Jak to możliwe?

Powodem, dla którego tak szacowna instytucja zamieszana jest w całą sprawę, nie jest bynajmniej fakt, że wycieczka jest szczególnie długa albo niebezpieczna. Rzecz w tym, że woda, po jakiej się przemieszczają łódeczki, jest z całą pewnością słona. A zatem – patrząc z prawnego punktu widzenia – wspomniane jednostki są w zasadzie statkami. W dodatku nie byle jakimi, bo wykonano je specjalnie na potrzeby kopalni i zarejestrowano w PRS.

„Było morze...”

Okej, tam, gdzie dzisiaj znajduje się kopalnia, naprawdę kiedyś było morze, nawet całkiem duże. Stanowiło ono część tzw. Paratetydy – wielkiego zbiornika wodnego zajmującego znaczną część obszaru dzisiejszej Europy. Z tym, że miało to miejsce w miocenie – ponad 13 milionów lat temu.

Później nastąpiły zmiany klimatyczne (wtedy akurat polegały na ochłodzeniu) i poziom morza obniżył się o jakieś 50 m, wskutek czego Paratetyda została nagle odcięta od zasilania przez oceany i pomału wyparowała. Została po niej tylko sól. No dobrze, nie tylko — są przecież jeszcze pływające pod ziemią „statki”.

Tagi: statek, PRS, kopalnia, ciekawostki, sól
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940