TYP: a1

Żeglarski Puchar Trójmiasta zakończony

poniedziałek, 26 maja 2014
Informacja prasowa | Zuzanna Mojska
Żeglarski Puchar TrójmiastaŻeglarze przywitali sezon na Zatoce Gdańskiej. Trzy dni zmagań na wodzie i świętowania na lądzie dobiegły końca. Dekoracja zwycięzców odbyła się 25 maja w Marinie Gdynia, podczas uroczystości zamknięcia regat.

Druga edycja Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta rozpoczęła się w Marinie Sopot. Uczestników przywitał gospodarz pierwszego dnia imprezy – Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. W sobotę rano na linii startu na wysokości molo w Sopocie stawiło się prawie sześćdziesiąt zgłoszonych załóg. Nad kordonem rozpostartych żagli zdecydowanie górował jacht ENERGA, ze Zbigniewem Gutkiem Gutkowskim za sterem. Pogoda dopisała, więc regatowym zmaganiom przyglądało się liczne grono kibiców, dla których sopockie molo stanowiło doskonały punkt widokowy.

Wyzwaniem dla zawodników były zmienne warunki atmosferyczne. Pierwszego dnia regat planowaliśmy zrealizować trzy wyścigi, dwa na wysokości Sopotu i trzeci z metą w Górkach Zachodnich, ale ze względu na osłabienie siły wiatru, komisja sędziowska zdecydowała o skróceniu trasy do dwóch biegów – mówi Bartek Gruszka, sędzia główny regat. Jak dobra była to decyzja okazało się, gdy jachty zaczęły zbliżać się do mety, wiatr zmienił kierunek i uderzył z taką siłą, że na ostatnich metrach regaty rozgrywały się w iście pełnomorskich warunkach. Zawodnicy ścigali się nie tylko między sobą, lecz przede wszystkim z goniącym ich frontem burzowym. Na szczęście wszyscy zdążyli dopłynąć do celu nim rozpętała się gwałtowna burza. W Gdańsku na załogi czekało wieczorne świętowanie, a także dalszy ciąg rywalizacji, tym razem o 10-litrową beczkę rumu, ufundowaną przez portal Trojmiasto.pl, patrona medialnego regat. Walka była nie mniej widowiskowa i zacięta niż na wodzie! Tytuł najsprawniejszej załogi przypadł zawodnikom z jachtu Le Voyageur.Żeglarski Puchar Trójmiasta

W niedzielę rano zawodników przywitała flauta i mgła. Stąd decyzja by płynąć do Sopotu i rozegrać tylko jeden wyścig z metą w Gdyni. Finał regat był bardzo widowiskowy dla kibiców i turystów w Gdyni – jachty zbliżały się do mariny na genakerach, na kursie pełnym.

Podczas oficjalnego zamknięcia regat wręczone zostały nagrody dla najszybszych jednostek w każdej z sześciu klas oraz dla jachtu, który uzyskał łącznie najmniej punktów we wszystkich wyścigach. Nagrody w poszczególnych klasach wręczali: Joanna Zielińska Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Sportu, Andrzej Mielicki, przedstawiciel Pomorskiego Związku Żeglarskiego – organizatora regat, propagatorzy żeglarstwa: Waldemar Heflich i Michał Kaczorowski oraz Izabela Filc-Redlińska, rzecznik prasowy firmy Connectmedica reprezentująca Partnera głównego – Centrum Stworzone dla Zdrowia. Puchar na ręce zwycięskiej załogi Big Magia przekazał żeglarz oceaniczny Zbigniew Gutkowski reprezentujący Sponsora głównego regat – Grupę ENERGA. Żeglarski Puchar Trójmiasta to bardzo ciekawe regaty i ważne wydarzenie otwierające sezon na Zatoce Gdańskiej. Mam nadzieję, że ta impreza doczeka się wielu edycji i stałe wejdzie do kalendarza regatowego Trójmiasta –– Ambasador Programu Energa Sailing

Przyznana została także specjalna nagroda fair play dla załogi, która sama zgłosiła naruszenie przepisów w trakcie regat Tym samym spadając z drugiej pozycji na piątą. Za godną przykładu postawę zawodnicy otrzymali bon na odzież sportową marki D.A.D. – partnera technicznego regat.

Już dzisiaj warto zarezerwować sobie przyszłoroczną datę otwarcia sezonu żeglarskiego na wodzie - 22-24 maja 2015.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953