TYP: a1

"Opty" wrócił do Tczewa

wtorek, 15 października 2013
Informacja prasowa
Jacht Opty
Fot. Tadeusz Lademann
Legendarny jacht „Opty” Leonida Teligi, którym opłynął on samotnie świat dookoła, czyniąc to jako pierwszy Polak w historii, opuścił dzisiaj (tj. 15 października) Gdynię. Przez cztery miesiące pobytu w mieście z „morza i marzeń” odwiedziło go 12 tysięcy osób!

Przypomnijmy. W tym roku obchodzimy 44-tą rocznicę zamknięcia Wielkiej Pętli przez Leonida Teligę oraz 85-lecie Jacht Klubu Morskiego Gryf, którego był członkiem. Chcąc uczcić ten jubileusz Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski (w ramach ogłoszonego przez Polski Związek Żeglarski Roku Teligi), we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Jacht Klubem Morskim Gryf, postanowił udostępnić zwiedzającym jacht „Opty”.

„Opty” zaprojektowany został przez Leona Tumiłowicza, a zbudowany na przełomie 1965 i 1966 roku przez Macieja Dowhyluka. Jednostka ma 10 metrów długości, blisko 3 metry szerokości, dwa maszty, silnik o mocy 7 KM i nieco ponad 1,5 metra zanurzenia. W rok po wybudowaniu, przez 27 miesięcy Leonid Teliga samotnie opływał nim świat, jako pierwszy Polak w historii. Po powrocie i służbie w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni jacht przekazany został do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, aby w końcu trafić do jego magazynu w Tczewie. Od tamtej pory, czyli przez blisko 30 lat jacht nie był pokazywany szerokiej publiczności.

„Opty”, ustawiony w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf w gdyńskiej marinie, został udostępniony zwiedzającym 18 czerwca. Od tamtej pory do ostatniej niedzieli (tj. 13 października) można go było oglądać codziennie w godz. 10-18. Jacht można było także oglądać w nocy z 12 na 13 października. W czasie czteromiesięcznego pobytu w Gdyni odwiedziło go w sumie ok. 12 tysięcy ludzi!

Zainteresowani historią polskiego żeglarstwa mieli do dyspozycji nie tylko jacht „Opty”. Obok jachtu ustawione zostały wystawy ze zdjęciami jachtu i Leonida Teligi oraz skanami artykułów, które ukazywały się na temat jego wyprawy w miesięczniku „Żagle”. Każdy zwiedzający mógł na pamiątkę zabrać ze sobą do domu, przygotowaną specjalnie z tej okazji, ulotkę.
Od końca lipca, dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej i Agencji „Dobre Wiatry” Andrzeja Minkiewicza (www.jachtfilm.pl), ekspozycja stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Obok hangaru (w siedzibie Fundacji HELIOS), rozpoczęły się wtedy darmowe pokazy filmu dokumentalnego poświęconego Telidze „Sprawdzić siebie” w reżyserii Jerzego Szotkowskiego. Obraz powstał tuż po zakończeniu przez legendarnego żeglarza samotnego rejsu dookoła świata. Opowiada o nim sam Teliga. Film dawał także okazję do zobaczenia jachtu „Opty” w ruchu na morzu.

Wśród zwiedzających byli ludzie z całej Polski, a nawet zagranicy. Były szkoły, w tym szczególnie zainteresowane ekspozycją placówki noszące imię słynnego żeglarza. „Super sprawa.” „Tak mały jacht, a tak duży wyczyn. Podziwiamy.” „Dziękujemy za wystawę. Oby takich więcej.” - to tylko niektóre z kilkuset wpisów, które znalazły się w księdze pamiątkowej wystawy. „Opłynęłam samotnie świat także dzięki temu jachtowi. Dzięki Telidze. Nauczył mnie marzyć” - wpisała tam znana polska żeglarka Natasza Caban.

„Opty” opuścił Gdynię dzisiaj (tj. 15 października) ok. godz. 9. Wrócił do swojego stałego miejsca pobytu czyli magazynu Centralnego Muzeum Morskiego w Tczewie. Więcej znaleźć można na stronie: www.pozz.org.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922