TYP: a1

Wystartowała czwarta edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

czwartek, 9 maja 2013
Informacja prasowa
7 maja 2013 odbyła się inauguracja czwartej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Już od 2010 roku uczniowie gdańskich gimnazjów wypływają w edukacyjne rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. W Ośrodku Kultury Morskiej nad Motławą spotkali się przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację inicjatywy, dyrektorzy gdańskich gimnazjów i goście specjalni.

Program rozwija się z roku na rok i z każdą edycją udaje się poszerzać zasięg morskiej edukacji młodzieży. Inaugurację zaszczycił swoją obecnością Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, który objął patronatem honorowym ogólnopolski konkurs ekologiczny Programu, realizowany pod hasłem „Nie lej wody!”. Do udziału zaproszeni są uczniowie wszystkich gimnazjów i liceów w Polsce. Minister zaznaczył, że konkurs doskonale wpisuje się w program obchodów Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody. Uczniowie nakręcą krótkie filmy zachęcające do racjonalnego korzystania z zasobów wody, a laureaci wypłyną w wakacyjny rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. Rejs na tej legendarnej jednostce to przykład kontynuacji tradycji edukacji morskiej zapoczątkowanej przez generała Mariusza Zaruskiego. Zgłoszenie do konkursu przyjmowane są do 22 maja, a wszelkie szczegóły są dostępne na stornie www.programedukacjimorskiej.pl

Jak zgodnie podkreślali wszyscy goście inauguracji, żeglarstwo uczy wrażliwości, integruje i doskonale sprawdza się jako płaszczyzna szeroko pojętej edukacji młodzieży. Co ważne, dla wielu gdańskich gimnazjalistów, przygoda z żeglarstwem nie kończy się wraz z pierwszym rejsem. Od tego roku, każdy uczestnik Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, oprócz dyplomu ukończenia rejsu, otrzyma specjalną kartę „Euro26 Żeglarz”, która dzięki licznym zniżkom na terenie całej Polski i w krajach partnerskich karty Euro 26, umożliwi młodym adeptom żeglarstwa rozwijanie ich nowej pasji.

Na zakończenie inauguracji minister Gawłowski, wystrzałem z pistoletu startowego, dał uczestnikom Programu sygnał do wypłynięcia w pierwszy w tym roku rejs. Tym symbolicznym gestem rozpoczęła się czwarta już edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Z pewnością będzie to rok pełen atrakcji i prawdziwych żeglarskich emocji. Trzymamy kciuki za gdańskich gimnazjalistów, a uczniów gimnazjów i liceów z całej Polski zachęcamy do udziału w konkursie „Nie lej wody!”.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933