TYP: a1

Trwają zgłoszenia do ogólnopolskiego konkursu „Nie lej wody!”

czwartek, 30 maja 2013
Informacja prasowa
Jeszcze przez tydzień przyjmowane będą zgłoszenia do realizowanego w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, ogólnopolskiego konkursu ekologicznego, pod patronatem honorowym Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Każda edycja konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku ma na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko naturalne, w trosce o ekosystem Morza Bałtyckiego. W tym roku, do udziału w konkursie zaproszeni są uczniowie gimnazjów i liceów z całej Polski, którzy spróbują swoich sił w realizacji krótkiej formy filmowej. Pod opieką nauczyciela prowadzącego, uczestnicy mają przekonać widzów do racjonalnego korzystania z zasobów wody. Fabuła, dokument, spot promocyjny, animacja, prezentacja – scenariusz i forma filmu zależy od inwencji autorów. Jury składające się z autorytetów w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska, filmu i żeglarstwa, dokona wyboru dziesięciu najciekawszych filmów. Pod uwagę będzie brana zarówno wartość merytoryczna, jak i artystyczna. Wśród jurorów zasiądzie między innymi Marcin Bortkiewicz, autor filmu dokumentalnego „Nauczanie początkowe”, zrealizowanego w helskiej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Reżyser przeprowadzi również warsztaty filmowe dla laureatów konkursu. Dodatkowo w szkole, w której uczy się zwycięska drużyna zrealizowany zostanie piknik żeglarski z udziałem mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza, a autorzy filmu otrzymają pierwsze egzemplarze kart Euro26 żeglarz, uprawniające do licznych zniżek na terenie całej Polski i w krajach partnerskich. Będzie to specjalna edycja kart, objęta ubezpieczeniem w wersji SPORT. Na laureatów trzech pierwszych miejsc czeka nagroda główna – tygodniowy, wakacyjny rejs po wodach Zatoki Gdańskiej na pokładzie legendarnego żaglowca Generał Zaruski! Uczestnicy pod okiem kapitana Jerzego Jaszczuka, poznają smak prawdziwej żeglarskiej przygody. Szansę na wypłynięcie w niezapomniany rejs, mają uczniowie, którzy nadeślą film konkursowy do 5 czerwca 2013 roku. Po preselekcji finałowych prac dokonanej przez jury, 10 czerwca rozpocznie się głosowanie internautów. Ostateczne wyniki poznamy 17 czerwca 2013 roku.

Rok 2013 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody. Dzięki udziałowi w konkursie „Nie lej wody!” wszystkie gimnazja i licea w Polsce mogą włączyć się w międzynarodową akcję, a tym samym przyczynić się do wzrostu świadomości deficytu wody w Polsce. Według Raportu Światowego Biura Wody, Polska ze wskaźnikiem 1460m3 wody zużywanej rocznie na jednego mieszkańca, obok krajów Afryki Środkowej, to obszar zagrożony problemem niedostatku wody.

Szczegóły dotyczące konkursu „Nie lej wody!” znajdują się na stronie internetowej www.programedukacjimorskiej.pl, w zakładce Konkursy. Patronat honorowy nad konkursem objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich Mateusz Kusznierewicz. Konkurs "Nie lej wody" jest realizowany dzięki wsparciu sponsorów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku: Ferrero Polska, producentowi Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupie LOTOS S.A.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu „Nie lej wody!” znajduje się na stronie www.programedukacjimorskiej.pl w zakładce Konkursy.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933