TYP: a1

“Wild Oats” najszybszy w regatach Sydney-Hobart

piątek, 31 grudnia 2010
Weronika Morys
Rolex / Daniel Forster
Rolex / Daniel ForsterSydney-Hobart to jedne z najtrudniejszych i najbardziej znanych regat żeglarskich. Od czasu pierwszego wyścigu w 1945 roku stały się jednymi z trzech najważniejszych regat oceanicznych, na który ściągają jednostki ze wszystkich zakątków globu. W tym roku do wyścigu przystąpiło 87 jachtów, jednak z powodu trudnych warunków atmosferycznych 19 z nich musiało się wycofać.
Tegoroczne 66. regaty okazały się szczęśliwe dla załogi australijskiego jachtu "Wild Oats XI", dowodzonego przez Marka Richardsa. Jacht był najszybszy w czasie rzeczywistym i pokonał 628 mil w 2 dni, 7 godzin, 37 minut i 20 sekund, z przeciętną prędkością około 11 węzłów. Początkowo istniały pewne wątpliwości odnośnie sposobu przekazania meldunku o minięciu jednego z punktów kontrolnych, jednak zostały one wyjaśnione i załoga "Wild Oats XI" może oficjalnie cieszyć się ze zwycięstwa.

W czasie przeliczeniowym najszybciej pokonał trasę 16 metrowy jacht "Secret Men’s Business 3.5". Tattersall's Cup odebrał jego skipper i właściciel - Geoff Boettcher.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786