TYP: a1

"Wild Oats XI" wygrywa po raz szósty

środa, 2 stycznia 2013

Fot. ROLEX/Carlo Borlenghi
Australijski jacht "Wild Oats XI" jako pierwszy minął metę 68. regat Sydney-Hobart. 628 mil w linii prostej pokonał w 1 dzień 18 godzin 23 minuty i 12 sekund, pobijając rekord trasy. Jacht należący do australijskiego milionera po raz siódmy uczestniczył w regatach, szósty raz plasując się na pierwszej pozycji.

“Wild Oats XI” był nie tylko najszybszy, ale wygrał również w klasyfikacji końcowej, uwzględniającej IRC handicap. Przeliczanie to polega na korekcie czasu uzyskanego przez każdy jacht w oparciu o maksymalną teoretyczną prędkość, jaką dana jednostka może rozwinąć, co zależy od jej długości, ożaglowania, masy i innych cech.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953