TYP: a1

Volvo Gdynia Sailing Days - dzień trzeci

niedziela, 1 lipca 2012
Informacja prasowa
Żeglarze z Gdyni zwyciężyli w czterech z siedmiu klas, które weszły w skład Pucharu Prezydenta Miasta Gdyni. W sobotę ustępują oni miejsca Eurosaf Sailing Freestyle Event, będącym kolejnym punktem programu trzynastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Atrakcje przy miejskiej plaży czekają od samego południa.

- Nasz akwen jest trudny, gdyż albo jest bardzo silny wiatr, albo nie ma go wcale. Mimo to liczę, że zachowacie o nas dobre wspomnienia i będziecie wracać do Gdyni nie tylko na sportową rywalizację - mówiła Joanna Zielińska, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. sportu do blisko 80 uczestników Pucharu Prezydenta Miasta Gdyni, którzy po trzech zmagań odbierali nagrody. Poza statuetkami najlepsi otrzymywali książki pod tytułem "Gdynia żeglarska stolica Polski", które wręczała autorka tej publikacji, Mira Urbaniak.

Ostatniego dnia regat ponownie w cenie była cierpliwość. Zabrakło jej startującym w klasie Europa, którzy spłynęli do portu nim komisja sędziowska na to zezwoliła. Tym samym dobrowolnie zrezygnowali z siódmego wyścigu, który w innych klasach udało się przeprowadzić.

- Jak zawsze staraliśmy się ustawić trasę jak najbliżej brzegu. Jednak dzisiaj wiatru wystarczyło, aby tylko rozegrać wyścigi w dwóch klasach. Dlatego podjąłem decyzję, że płyniemy w głąb akwenu. Dopiero tam znaleźliśmy warunki do kontynuowania regat - relacjonuje Rafał Sawicki, sędzia główny Pucharu Prezydenta Miasta Gdyni.

Najbardziej zacięta była rywalizacja w klasie 420. Przed ostatnim biegiem Ewa Romaniuk (YKP Gdynia) i Piotr Kruczyński (Opti CWM Gdynia) tracili do liderów, Michała Skrzypkiewicza i Mateusza Jatczaka (Spójnia Warszawa) aż trzy punkty. Jednak ostatecznie to gdynianie stanęli na najwyższym stopniu podium, gdyż w decydującym starcie metę osiągnęli jako pierwsi, gdy stołeczna załoga była dopiero piąta.

Był to jeden z czterech gdyńskich triumfów. W Cafe Contras, gdzie odbyła się oficjalna ceremonia nagrodzenia najlepszych, pełne ręce roboty miał Andrzej Lutomski. Komandor Arki Gdynia dekorował swoich zawodników: Mateusza Skrabaszewskiego, Mateusza Malińskiego i Kacpra Stanisławskiego, którzy wygrywali w klasach: Laser Radial, Laser 4.7 i BIC.

Sobota stać będzie pod znakiem atrakcji nie tylko na wodzie. Centrum wydarzeń będzie miejska plaża w Gdyni. W ramach Eurosaf Sailing Freestyle Event odbędą się wyścigi w klasach 49-er, 29-er oraz katamaranów A klasy.

- Wychodzimy z żeglarstwem do ludzi. Nie tylko będzie można oglądać żeglarzy na wodzie, czy porozmawiać z nimi między wyścigami, ale samemu będzie można przejść szkolenie. Uczyć będziemy pływać na desce i jachcie klasy Optymist. Ponadto będzie możliwość odbycia przejażdżek na jachtach balastowych typu Delphia. Nie zabraknie również konkursów sportowo-rekreacyjnych na plaży. Udział w tej imprezie jest bezpłatny - informuje Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

W sobotę poznamy również najlepszych w 53. regatach o Puchar Dowódcy Marynarki wojennej. Uczestnicy tej rywalizacji w programie mają trzy wyścigi, w tym najdłuższy z nich na 20-milowej trasie.

Warto również odwiedzić gdyńską Marinę. Od początku Volvo Gdynia Sailing Days funkcjonuje w niej miasteczko Volvo, w którym firma eksponuje swój bogaty park maszynowy.

Medaliści Pucharu Prezydenta Miasta Gdyni:

Klasa 470 kobiet
1. Natalia Shashok/Vera Ihnatsenka (Białoruś) 12 punktów
2. Madeleine Zielińska/Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn) 15
3. Judyta Malinowska/Aleksandra Sępioł (KŻ Człuchów) 24

Klasa 420
1. Ewa Romaniuk (YKP Gdynia)/Piotr Kruczyński (Opti CWM Gdynia) 15
2. Michał Skrzypkiewicz/Mateusz Jatczak (Spójnia Warszawa) 16
3. Joanna Szopińska/Paulina Żurawińska (Spójnia Warszawa) 19

Europa
1. Błażej Przygórzewski (AZS OS Poznań) 8
2. Łukasz Włoch (Mewa Poznań) 15
3. Nicole Rydz (Stal Gdynia) 21

Laser Radial
1. Mateusz Skrabaszewski (Arka Gdynia) 13
2. Dominik Schutta (Arka Gdynia) 23
3. Zosia Przygórzewska (AZS OS Poznań) 24

Laser 4.7
1. Mateusz Maliński (Arka Gdynia) 18
2. Agnieszka Grzesiak (AZS OS Poznań) 22
3. Marcin Pilarczyk (CHKŻ Chojnice) 24

BIC
1. Kacper Stanisławski (Arka Gdynia) 3
2. Karolina Błaszak (Arka Gdynia) 5
3. Natalia Bazylko (Arka Gdynia) 9

Laser
1. Dmitry Strasheuski (Białoruś) 6
2. Mateusz Kobyliński (Stal Gdynia) 12
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 April

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786