TYP: a1

Volvo Gdynia Sailing Days - dzień pierwszy

czwartek, 28 czerwca 2012
Informacja prasowa

Źródło: www.gdyniasailingdays.org
Pierwszego dnia trzynastej edycji Volvo Gdynia Sailig Days żeglarstwo wyszło do ludzi w pełnym tego słowa znaczeniu. Boja zwrotna została ustawiona zaledwie 200 metrów od Bulwaru Nadmorskiego. Spacerowicze mogli jak na dłoni obserwować rywalizację ponad 70 zawodniczek i zawodników w Pucharze Prezydenta Miasta Gdyni.


- W tej edycji staramy się jak najmocniej zintegrować to co dzieje się na wodzie i na lądzie. Zależy nam, aby żeglarstwem zainteresować jak największą liczbę odbiorców. Jeśli kierunek wiatru będzie odpowiedni, to także w kolejnych dniach trasy będą ustawiane jak najbliżej brzegu - podkreśla Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Pierwszego dnia Żeglarskich Dni Gdyni do rywalizacji przystąpiło 74 zawodniczki i zawodników w sześciu klasach, w tym trzech olimpijskich. W każdej z nich przy dobrych warunkach odbyły się po trzy wyścigi. - Ze względu na to, że chcieliśmy trasę poprowadzić jak najbliżej brzegu, skróciliśmy nieco okrążenie, a za to należało je pokonać częściej. Niektórzy nie doczytali najwyraźniej instrukcji i stąd myliły im się trasy - dodaje dyrektor Chamera.

Nie mieli takich kłopotów liderzy trzech klas, którzy mijali linię mety na pierwszym miejscu w każdym z biegów. W Europie ta sztuka udała się Łukaszowi Włochowi, w Laserze 4.7 Adrianowi Raczkowskiemu (Arka Gdynia), a w Laserze - Dmitryjowi Strasheuskiemu z Białorusi. Właśnie goście z tego kraju mają największą ochotę, aby odebrać polskim żeglarzom miejsca na podium. Wśród pań na jachtach typu 470 prowadzą Białorusinki: Natalia Shashok i Vera Ihnatsenka, a w klasie Laser na trzecim miejscu plasuje się Ivan Sventukhouski.

Do udanych pierwszy dzień regat o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni mogą zaliczyć reprezentanci miejscowych klubów. Zawodnicy Arki dubletem prowadzą w dwóch klasyfikacjach. W Laserze 4.7 Raczkowski o trzy punkty wyprzedza Mateusza Malińskiego, a w Laserze Radialu lidera - Dominika Schuttę od wicelidera - Mateusza Skrabaszewskiego dzieli tylko punkt.

W Laserze na drugiej pozycji plasują się: Mateusz Kobyliński, a trzecie lokaty po pierwszym dniu regat zajmują: Magdalena Manthey (obaj YKP Gdynia) i Nicole Rydz (Stal Gdynia).

W czwartek żeglarze mają zejść na wodę około godziny 11.00. W programie są ponownie po trzy wyścigi dla każdej z klasy. Najlepiej regaty śledzić z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni.

Liderzy po pierwszym dniu regat:

Laser - Dmitry Strasheuski (Białoruś) 3 punkty
Laser Radial - Dominik Schutta (Arka Gdynia) 6
Laser 4.7 - Adrian Raczkowski (Arka Gdynia) 3
Europa - Łukasz Włoch (Mewa Poznań) 3
470 - Natalia Shashok/Vera Ihnatsenka (Białoruś) 6
420 - Joanna Szopińska/Paulina Żurawińska (Spójnia Warszawa) 7,5
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771