TYP: a1

Volvo Gdynia Sailing Days - dzień drugi

piątek, 29 czerwca 2012
Informacja prasowa
Volvo Gdynia Sailing Days nabiera rumieńców. Z dnia na dzień na wodę wypływać będzie coraz więcej i to coraz większych oraz szybszych jachtów. W piątek poznamy zwycięzców Pucharu Prezydenta Miasta Gdyni w sześciu klasach, a po chwili rozpoczną się 53. Regaty o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej RP.

Blisko osiem godzin spędzili na wodzie uczestnicy Pucharu Prezydenta Miasta Gdyni podczas drugiego dnia Volvo Gdynia Sailing Days. A wszystko przez słaby i niestabilny wiatr, który płatał figle komisji sędziowskiej. Aby dostosować się do podmuchów, trzeba było kilkakrotnie przestawiać trasy, a nawet przerwać jeden z wyścigów.

- Żeglarze zeszli na wodę zgodnie z planem, około godziny 10.00. Jako że była ładna i słoneczna pogoda, nie było zimno, uczestnicy regat nie spływali między wyścigami do portu, a na odpowiednie warunki oczekiwali na wodzie. Wiatr był niestabilny. Z tego powodu trzeba było przerwać drugi wyścig i po raz kolejny przestawić trasę - relacjonuje Sebastian Wójcikowski, dyrektor YKP Gdynia, który jest organizatorem tych regat.

W tych zmiennych warunkach jedynie Dmitryjowi Strasheuskiemu udało się utrzymać równą formę. 19-letni Białorusin w klasie Laser wygrał wszystkie sześć wyścigów. Dla odmiany najbardziej zacięta rywalizacja jest w Europie. Z liderem po pierwszym dniu, Łukaszem Włochem (Mewa Poznań) po względem punktów zrównał się Błażej Przygórzewski (AZS OS Poznań), który wygrał dwa ostatnie wyścigi.

W trzech specjalnościach na chłopców mocno naciskają dziewczęta. Zofia Przygórzewska i Agnieszka Grzesiak (obie AZS OS Poznań) są wiceliderkami - odpowiednio - w klasie Laser Radial i Laser 4.7. Natomiast na łódkach typu 420 na drugie miejsce wysforował się mikst Ewa Romaniuk (YKP Gdynia) i Piotr Kryczyński (Opti CWM Gdynia). Co więcej w tym duecie to dziewczyna jest sterniczką.

W trzech z siedmiu klas, gdyż do rywalizacji dzisiaj włączyli się również specjaliści BIC, prowadzą reprezentanci gdyńskiej Arki: Kacper Stanisławski, Mateusz Maliński i Mateusz Skrabaszewski.

Jutro w każdej z klas zaplanowane są trzy ostatnie wyścigi. Gdy uczestnicy Pucharu Prezydenta Miasta Gdyni będą kończyć rywalizację, na wodę wypłyną dużo większe jachty. W 53. Regatach o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej RP zaprezentują się jednostki morskie. Rywalizacja rozegrana zostanie według formuł przeliczeniowych ORC, KWR i WWMW. W każdej z nich mają wystartować dwie grupy. Jeżeli w jednej z grup będzie mniej niż 3 jachty to grupy będą połączone. Jeżeli w współczynnikach (ORC i KWR) będzie mniej niż 5 jachtów to jachty zostaną przypisane do WWMW.

Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica, organizator regat, zapisy do startu przyjmować będzie jeszcze w piątek od godziny 12.00 do 14.00. Inauguracyjny z dwóch jutrzejszy wyścigów (góra-dół) zaplanowano na 15.00. W sobotę od 10.00 jachty jeszcze raz dwukrotnie rozegrają dwa biegi góra-dół, a rywalizację zakończy wyścig na 20 mil.

Liderzy po drugim dniu Pucharu Prezydenta Miasta Gdyni:

Laser - Dmitry Strasheuski (Białoruś) 6 punktów
Laser Radial - Mateusz Skrabaszewski (Arka Gdynia) 10
Laser 4.7 - Mateusz Maliński (Arka Gdynia) 15
Europa - Łukasz Włoch (Mewa Poznań) 6
BIC - Kacper Stanisławski (Arka Gdynia) 3
470 - Natalia Shashok/Vera Ihnatsenka (Białoruś) 9
420 - Michał Skrzypkiewicz/Mateusz Jatczak (Spójnia Warszawa) 10
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941