TYP: a1

VOLVO Gdynia Sailing Days - dzień 6

wtorek, 23 lipca 2013
Informacja prasowa

Fot. Marek Wilczek/ Volvo Gdynia Sailing Days
Dzisiaj w Gdyni rozpoczęły się najbardziej prestiżowe regaty tej edycji VOLVO Gdynia Sailing Days - Mistrzostwa Świata w klasie Micro. Regaty potrwają do soboty i planowane jest rozegranie 11 wyścigów. Aby wziąć udział w regatach każdy jacht musiał przejść dość skomplikowaną procedurę pomiarową. Jachty były ważone i mierzone, również pomierzone zostały wszystkie żagle, które są używane podczas wyścigów. W tej klasie Polska broni tytułu mistrzowskiego wywalczonego w zeszłym roku przez załogę Piotra Ogrodnika. Do regat zgłosiły się 44 załogi z 9 krajów (Niemcy, Polska, Rosja, Francja, Holandia, Serbia, Litwa, Łotwa, Chile). W skład załogi chilijskiej wchodzą Benjamin Grez – uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie w klasie 470 i Argentyńczyk Martin Billoch – znany konstruktor jachtów.

Dzisiaj wyścigi w klasie Micro miały rozpocząć się o godz. 13, jednak z powodu braku wiatru start został odroczony do około godz.15. Ostatecznie dzisiaj odbyły się dwa wyścigi, z czego ostatni trwał do wczesnych godzin wieczornych.

Do rywalizacji przystąpili rownież najmłodsi zawodnicy w regatach o Puchar Trenerów w klasie Optimist. Na starcie stanęło około 180 zawodników i zawodniczek w wieku od 6 do 15 lat, podzielonych na trzy grupy. Dla klasy Optimist dzisiejszy dzień był bardzo długi. Na akwen regatowy dzieci wypłynęły przed 11 i wróciły do mariny po 17. Procedura startowa do pierwszego wyścigu rozpoczęła się około 12, jednak Sędzia Główny zdecydował przerwać odliczanie, gdyż okazało się, że jeszcze nie wszystkie łódki zdążyły dopłynąć na linię startu. Gdy wszyscy zameldowali się na starcie, ruszył pierwszy wyścig dnia. Wiatr słabł coraz bardziej i gdy wiało poniżej 2 m/s, wyścig został przerwany. „Wg przepisów klasy Optimist wyścig w tej klasie można przeprowadzić tylko wtedy, gdy siła wiatru jest powyżej 2 m/s nieprzerwanie przez 5 minut.” - tłumaczy Agnieszka Gruszka, sędzia trasy. „Potem, niestety, ponad półtorej godziny czekaliśmy na wiatr. Siła wiatru stopniowo rosła i około godziny 15 wiało 4-5 Bft i wreszcie wystartował pierwszy wyścig tego dnia. Drugi wyścig został przerwany dla bezpieczeństwa zawodników. Morze zrobiło się niespokojne, fale wzrosły i momentami wiało nawet do 6 Bft. W tych regatach startują dzieci z grupy B, których poziom jest bardzo zróżnicowany, więc lepiej było nie ryzykować. Komisja więc przerwała wyścig i pomogła zawodnikom stawiać przewrócone łódki i wrócić bezpiecznie do mariny.”

Od 24 lipca rozpoczynają się kolejne regaty - Mistrzostwa Świata Juniorów w klasach 49er i 49er FX. Do Mariny Gdynia zjeżdżają się już załogi z całego świata, i plaża miejska, na której łódki mają stacjonować, zapełnia się coraz bardziej. W ciągu dnia na Zatoce widać było pędzące kolorowe żagle szybkich 49erów, zwanych żeglarską Formułą 1.
Jutro w miasteczku regatowym VOLVO Gdynia Sailing days o godz. 17 spotkanie z Marcinem Czajkowskim – dwukrotnym olimpijczykiem, multimedalistą mistrzostw Polski w klasach Optimist, 470 i 49er oraz w formule Match Racing. Start wyścigów w obu klasach o godz. 11. Zapraszamy!

Wyniki, relacje oraz zdjęcia umieszczone są na oficjalnej stronie regat: www.gdyniasailingdays.org.

Program regat rozgrywanych w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:

22 – 24 lipca – Puchar Trenerów w klasie Optimist
22 – 27 lipca – Mistrzostwa Świata w klasie Micro
25 – 28 lipca – Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie 49er i 49er FX
26 – 28 lipca – Gdynia Match Cup

Program imprez towarzyszących w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:

18 – 28 lipca – miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days (Marina Gdynia)
27 – 28 lipca – Mistrzostwa Polski w piłce nożnej plażowej (Plaża Śródmieście)
_________________________________
Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Polski Komitet Olimpijski
Partner Główny: Volvo
Partnerzy: Harken, Henri Lloyd, Garmin, Code Zero, Bank Zachodni WBK, Starbucks, Batory Centrum Handlowe, Dafour Yachts
Organizatorzy: Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze