TYP: a1

„Szkwał” kończy 30 lat

niedziela, 28 listopada 2010
Paulina Wilk
SzkwałMłodzieżowy Klub Morski „Szkwał” kończy w tym roku 30 lat. Poprzez swoje prężne działanie nie tylko zdołał utrzymać się przez wiele lat, ale znany jest w środowisku żeglarskim całego kraju, a nawet za granicą. Od dnia założenia, czyli dokładnie 17 marca 1980 roku przez ten działający w Krakowie klub przewinęło się tysiące młodych zapaleńców żeglarstwa. Wielu z nich podczas niezliczonych obozów i rejsów wyszkolono na doświadczonych kapitanów, sterników i żeglarzy. Czas spotkać się znowu i przypomnieć sobie wspólne rejsy.

Z okazji 30 – lecia klubu założona została specjalna strona internetowa. W oparciu o zamieszczone na niej ankiety klub przygotowuje zestawienie osób związanych z nim w ciągu wszystkich 30 lat działalności. Wszystkich klubowiczów (byłych i aktualnych) oraz przyjaciół gorąco zaprasza do wypełniania. W Internecie – dla szerszego niż dotychczas grona osób – będzie dostępna także kronika klubu.

W ramach obchodów jubileuszu komandorzy klubu planują zorganizować wielkie spotkanie Szkwałowców. Jako że odbywający się w Krakowie festiwal Shanties wymyślony został i od początku tworzony był przez członków „Szkwału”, okazją do spotkania będzie właśnie jubileuszowa edycja festiwalu. Wspólne śpiewanie starych szant podczas koncertu zespołu „Stare Dzwony”, wspomnienia i nagrody. Będzie się działo!

Ponadto MKM „Szkwał” z okazji swoich urodzin planuje wydać specjalny album. Znajdą się w nim: historia klubu oczami komandorów, ciekawe historie żeglarskie nadesłane przez członków klubu, pamiątkowe zdjęcia oraz spis wszystkich członków. „Szkwał” czeka więc na ciekawe historie i zdjęcia od aktualnych i byłych klubowiczów oraz zachęca do rezerwacji biletów na koncert podczas festiwalu Shanties.

Jak obecnie wygląda działalność „Szkwału”? - Robimy konkretne rzeczy. Jesteśmy najbardziej rozwiniętym szkoleniowo klubem w Krakowie. Przy tym nie jesteśmy firmą i nie robimy rejsów typowo zarobkowych, więc pływamy tam, gdzie chcemy. Możemy poszczycić się, że do Szkwału należy najmłodszy kapitan w Polsce – Jakub Tyczyński, mający obecnie 21 lat. Wszyscy są bardzo młodzi, a jednocześnie bardzo opływani. Klubowicze to pasjonaci żeglarstwa i świetni ludzi, którzy lubią się spotykać i bawią się żeglarstwem – mówi Jakub Sepielak, komandor klubu.

Szkwał Szkwał
Rejs na Bornholm 9-12 października 2010  
   
Szkwał  Szkwał
 Kurs i egzamin na sternika motorowodnego  
   
 Szkwał  Szkwał
Wyjazd skipperski do Grecji  
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 maja

Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19
piątek, 2 maja 1851