TYP: a1

Samotnie przez Atlantyk po raz drugi - Radek Kowalczyk wraca na pokład Mini

piątek, 13 lutego 2015
Informacja prasowa | OceanTEAM
Trzeci Polak, który ukończył jedne z najtrudniejszych regat na świecie, Mini Transat, chce w nich wystartować jeszcze raz. Radek Kowalczyk w sezonie 2015 zapowiada starty w klasie Mini 6.50 na nowym jachcie, zbudowanym w Polsce.„Bardzo się cieszę, że po czterech latach przerwy znów wracam na ocean” – mówi Kowalczyk. „Po ukończeniu regat Mini Transat w roku 2011 wiedziałem, że chcę to zrobić jeszcze raz. To były cztery lata ciężkiej pracy, ale było warto” – dodaje.

Ze względu na doświadczenie w klasie Mini i ukończone regaty Mini Transat, Radek nie musi przechodzić pełnego cyklu kwalifikacji, liczącego 2000 Mm. Wystarczy udział w 3 wybranych regatach najbliższego sezonu. Pierwszy ze startów zaplanowany jest na 4 czerwca (Trophée Marie Agnès Péron; 220Mm solo na trasie Douarnenez – Morze Irlandzkie – Bretania południowa – Douarnenez).

Jacht OCEAN 650, na którym w sezonie 2015 będzie startował Radek Kowalczyk, to najnowsza konstrukcja kategorii Proto, zaprojektowana przez najlepszego francuskiego projektanta, która powstaje w polskiej stoczni w Szczecinie.

„Udała nam się rzecz niezwykła” – przyznaje Radek. „Nie tylko będę mógł wystartować na najnowszej konstrukcji jednego z najlepszych światowych projektantów, ale ten jacht budowany jest w Polsce, w polskiej stoczni, która jest gotowa do realizacji tego trudnego projektu. Z tego cieszę się najbardziej.”

Tegoroczna, jubileuszowa, 20 edycja regat Mini Transat, to 4020 Mm przez jesienny Atlantyk na trasie z francuskiego portu Douarnenez, z przystankiem na Lanzarote (W. Kanaryjskie), do Pointe-à-Pitre na Gwadelupie. Te wyjątkowe regaty rozgrywane są na jachtach o długości 6,5 metra, gdzie miejsca w kabinie jest tyle, co pod stołem. Żeglarze płyną samotnie przez ok. 40 dni i nie mogą korzystać z żadnego wsparcia z lądu ani z komputerów nawigacyjnych.

Zawodnicy wystartują 13 września 2015 w regatach prologu, start Mini Transat odbędzie się 19 września 2015, a start z portu etapowego na Lanzarote 31 października.

MJ / Zdjęcia: Marek Wilczek

Więcej informacji dotyczących szczegółów projektu Mini Transat 2015 zostanie podanych niebawem radek-kowalczyk.com
Tagi: Radek Kowalczyk, Mini Transat
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 June

Zginął na morzu Kpt. Tadeusz Rożniewski.
wtorek, 14 czerwca 2005
W Rotterdamie odbywa się chrzest s/y "Łódka Bols".
sobota, 14 czerwca 2003
Z Gdańska wyrusza w rejs dookoła świata "Antica" Jerzego Wąsowicza.
niedziela, 14 czerwca 1998
Z portu Falmouth wyszedł w rejs mały kecz "Suahili" z Robinem Knox-Johnstonem na pokładzie; powrócił do tego samego portu 22.04.1969 r.; trasa rejsu wiodła dookoła świata z okrążeniem trzech przylądków: Horn, Leeuwin i Dobrej Nadziei.
piątek, 14 czerwca 1968