TYP: a1

Najnowszy jacht klasy Mini 650 Proto powstaje w Polsce

czwartek, 19 lutego 2015
Informacja prasowa
Polski żeglarz planujący w tym roku starty w klasie Mini 650, w tym również w arcytrudnych regatach Mini Transat, Radek Kowalczyk, wystartuje na zupełnie nowym, prototypowym jachcie.

Etienne Bertrand przy swoim Mini regaty Pornichet Select 2011 fot Ocean650
Etienne Bertrand przy swoim Mini, regaty Pornichet Select 2011. Fot Ocean650

Projektantem jednostki, która nabiera kształtów w stoczni w Szczecinie, jest jeden z najlepszych światowych specjalistów - Etienne Bertrand. Francuz jest autorem 10 jednostek klasy Mini Proto oraz jachtów seryjnych tej klasy - Ofcet 650.

Poznaliśmy się przypadkiem” – wspomina początki znajomości z Bertrandem Kowalczyk. „Przed regatami Pornichet Select 2011 cumowaliśmy przy jednym pomoście. Kilka dni przygotowań, obok siebie. Etienne musiał wstawić na nowo wyrwaną gródź u siebie na jachcie. Pożyczyłem mu grzejnik do utwardzania laminatu, zaczęliśmy rozmawiać. Pod koniec okazało się, że to właśnie on jest tym znanym projektantem, o którym dużo wiedziałem, ale zupełnie nie kojarzyłem go z sympatycznym sąsiadem z pomostu” – opowiada. „Znajomość trwa do dziś, czego efektem jest budowany właśnie jacht” – dodaje.

Sam projektant tak mówi o sobie i swojej pracy:
Jachty Mini są jednostkami oceanicznymi najgenialniejszymi na świecie. To maleńkie bolidy. Zaprojektowałem kilka, których wyniki regatowe były dla mnie bardzo satysfakcjonujące. Mam nadzieję, że nowy jacht Radka, budowany w Polsce, dołączy do tych konstrukcji.

Etienne Bertrand nie tylko projektuje Mini, ale również na nich pływa – ma na koncie udział w Mini Transat, liczne starty w regatach Azores and Back, wiele razy startował w Mini Fastnet – również stając na podium. Obecnie żegluje najczęściej jako drugi sternik w regatach dwuosobowych klasy Mini, na jednostkach przez siebie zaprojektowanych. W tym roku zadeklarował udział w regatach Mini Fastnet na pokładzie swojej nowej konstrukcji razem z Radkiem Kowalczykiem.

MJ

Więcej informacji dotyczących szczegółów projektu Mini Transat 2015 zostanie podanych niebawem. http://radek-kowalczyk.com/

Dodatkowych informacji udzielają:

Milka Jung: 601 245 131 / milka@oceanteam.pl
Radek Kowalczyk 668 454 650/ radek@oceanteam.pl

Tegoroczna, 20 edycja regat Mini Transat, to 4020 Mm przez jesienny Atlantyk na trasie z francuskiego portu Douarnenez, z przystankiem na Lanzarote (W. Kanaryjskie), do Pointe-à-Pitre na Gwadelupie. Te wyjątkowe regaty rozgrywane są na jachtach o długości 6,5 metra, gdzie miejsca w kabinie jest tyle, co pod stołem. Żeglarze płyną samotnie przez ok. 40 dni i nie mogą korzystać z żadnego wsparcia z lądu ani z komputerów nawigacyjnych. Radek Kowalczyk to trzeci Polak w historii, który ukończył ten arcytrudny wyścig i pierwszy, który chce w nim wystartować jeszcze raz.
Tagi: Radek Kowalczyk, Mini Transat, Etienne Bertrand
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 July

W Newport zakończył transatlantyckie regaty samotników Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Polonez", który po przeliczeniu handicapowym został sklasyfikowany na 17 miejscu. W tych samych regatach 29. miejsce zajął Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda" i 34
wtorek, 18 lipca 1972