TYP: a1

Puchar świata w żeglarstwie - Hyeres 2013 - dzień drugi

środa, 24 kwietnia 2013
Informacja prasowa

Fot. Marcin Rymer
Drugi dzień żeglarskiego pucharu świata we francuskim Hyeres minął ponownie pod znakiem słabego wiatru. Swoją bardzo dobrą formę w klasie RS:X potwierdził Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk, ENERGA Sailing Team) plasując się w obu wyścigach w ścisłej czołówce.

Na podopiecznych trenera kadry narodowej klasy RS:X Pawła Kowalskiego przyzwyczailiśmy się liczyć zawsze. Nie inaczej jest teraz. Piotr Myszka po czterech biegach zajmuje trzecie miejsce i oprócz jednego wyścigu w dniu wczorajszy w każdym innym walczył o zwycięstwo. Brązowy medalista Igrzysk w Londynie Przemysław Miarczyński (SKŻ Hestia Sopot, ENERGA Sailing Team) jest szósty i z wyścigu na wyścig osiąga co raz lepsze rezultaty. Jest to pierwszy start Przemka od czasu regat olimpijskich, dlatego też czym bliżej końca tym będzie on bardziej rozpływany i skuteczny. Wśród kobiet równie dobrze żegluje Małgorzata Białecka (SKŻ Hestia Sopot), która kończyła dzisiejsze wyścigi na 6. i 4. miejscu i w klasyfikacji generalnej jest również szósta. Pozostałe nasze Panie żeglowały nieco gorzej i zajmują miejsca w drugiej dziesiątce.

W klasie 49er bardzo równo od początku zawodów żeglują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk, ENERGA Sailing Team). Po pięciu wyścigach znajdują się na pozycji ósmej, a ich żegluga jest bardzo pewna i zdecydowana, Ich kadrowi koledzy Tomasz Januszewski / Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) zajmują 26 pozycję.

Znakomicie spisał się w klasie Laser Standard Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin). Po nierównym pierwszym dniu, dziś żeglował we wszystkich trzech wyścigach w czołówce i łącznie awansował na dziesiątą pozycję.

Tuż za pierwszą dziesiątka sklasyfikowane są zawodniczki klasy 470 Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik (SEJK Pogoń Szczecin). Podopieczne trenera kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego, a jednocześnie dwukrotnego olimpijczyka, Zdzisława Staniula podkreślają jednak, że ze względu, iż tworzą nową załogę, jest to dla nich nadal nauka, a cele sportowe będą najważniejsze od kolejnego sezonu.

W klasie Laser Radial nasze zawodniczki żeglują nieco poniżej oczekiwań. Najwyżej sklasyfikowana jest Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa, ENERGA Sailing Team), która zajmuje dziewiętnastą pozycję.

Od jutra rozpoczyna się faza finałowa. Zawodnicy przystąpią do niej z taką ilością punktów jakie miejsce zajmują po dniu dzisiejszym. Jest to zmiana w formacie regat jaką Międzynarodowa Federacja Żeglarska wprowadziła od początku tego sezonu. Wśród zawodników i trenerów jest ona zdecydowanie krytykowana, gdyż obniża znaczenie fazy eliminacyjnej.

Regaty zakończą się wyścigami medalowymi 27 kwietnia. Zapraszamy do śledzenia wyników na: http://swc.ffvoile.com, a na relacje zapraszamy na stronę Polskiego Związku Żeglarskiego http://www.pya.org.pl i facebook https://www.facebook.com/polsailing
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 July

W Newport zakończył transatlantyckie regaty samotników Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Polonez", który po przeliczeniu handicapowym został sklasyfikowany na 17 miejscu. W tych samych regatach 29. miejsce zajął Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda" i 34
wtorek, 18 lipca 1972