TYP: a1

Puchar świata w żeglarstwie - Hyeres 2013

poniedziałek, 22 kwietnia 2013
Informacja prasowa
Koniec kwietnia to okres, w którym żeglarze klas olimpijskich tradycyjnie spotykają się we francuskim Hyeres. Tegoroczne regaty są jednym z dwóch europejskich przystanków Pucharu Świata. Na starcie zobaczymy, po bardzo długiej przerwie, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich Przemysława Miarczyńskiego (SKŻ Hestia Sopot, ENERGA Sailing Team).

Zawodnicy klasy RS:X, po nieobecności na poprzednich regatach pucharu świata na Majorce, tym razem stawili się bardzo licznie. Obok Przemka „Ponta” Miarczyńskiego zobaczymy jeszcze Piotra Myszkę (AZS AWFiS Gdańsk, ENERGA Sailing Team) – piątego zawodnika tegorocznych mistrzostw świata, Mistrza Polski Pawła Tarnowskiego (SKŻ Hestia Sopot) i kilku innych młodych zawodników. Regaty te będą pierwszą międzynarodową próbą Miarczyńskiego od momentu zdobycia medalu olimpijskiego. Polscy zawodnicy będą należeli z pewnością do ścisłej czołówki tych zawodów.

W stawce RS:X kobiet Polki, obok reprezentantek gospodarzy, będą najbardziej liczną nacją. Pierwsze skrzypce w naszej reprezentacji powinny odegrać doświadczone i utytułowane Małgorzata Białecka i Maja Dziarnowska (obie SKŻ Hestia Sopot) oraz podbudowana dobrym występem na mistrzostwach świata, młoda zawodniczka YKP Warszawa Kamila Smektała.

W klasie 49er zobaczymy nasze dwie najmocniejsze załogi, które na poprzednich regatach w Hiszpanii potwierdziły swoja przynależność do światowej czołówki. Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk, ENERGA Sailing Team) oraz Tomasz Januszewski z Jackiem Nowakiem (AZS UWM Olsztyn) będą chcieli z pewnością awansować do fazy medalowej i kończących regaty w tej klasie wyścigów teatralnych. Wyścigi te odbywają się bardzo blisko brzegu i na małej przestrzeni, co sprawia, że są bardzo widowiskowe.

W klasie Laser Standard tym razem na starcie zobaczymy mniej liczną reprezentację Polski. Do Francji wybrali się tylko Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) oraz Aleksander Arian (Sailing Team Rzeszów). Najbardziej liczna klasa będzie wymagała bardzo dobrego przygotowania. Ziemiński już nie raz udowadniał, że potrafi sobie radzić w tak dużej grupie, więc i tym razem liczymy na dobry występ.

Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa, ENERGA Sailing Team), Paulina Czubachowska (UKS FIR Warszawa), Agata Barwińska (MOS SSW Iława) oraz Anna Brzozowska (KS CŻ Szczecin) to nasze reprezentantki w klasie Laser Radial. W Hiszpanii bardzo dobrze zaprezentowała się Czubachowska, która zajęła piętnaste miejsce, tuż za nią regaty ukończyła olimpijka z Londynu Anna Weinzieher. Obie zawodniczki podkreślają, że start we Francji powinien być jeszcze lepszy.

W klasie 470 kobiet wystartują dwie polskie załogi na czele z Agnieszką Skrzypulec i Natalią Wójcik (SEJK Pogoń Szczecin). Żeglująca od niedawna w tej klasie Wójcik bardzo dobrze spisała się na poprzednich regatach, dlatego tez załoga jest bardzo pozytywnie nastawiona przed pierwszymi wyścigami.

W klasie Finn na starcie zobaczymy reprezentującego SEJK Pogoń Szczecin Łukasza Lesińskiego.

Start do pierwszego wyścigu regat już w poniedziałek (22.04) o godzinie 11.00. Wyścigi finałowe 27 kwietnia. Zapraszamy do śledzenia wyników na: http://swc.ffvoile.com, a na relacje zapraszamy na stronę Polskiego Związku Żeglarskiego http://www.pya.org.pl i facebook https://www.facebook.com/polsailing.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 April

Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861