TYP: a1

Puchar Mariny Elbląg 2016 zakończony

wtorek, 21 czerwca 2016
Informacja prasowa
Sukcesem zakończyły się odbywające się w miniony weekend regaty żeglarskie Puchar Mariny Elbląg 2016 - długodystansowe regaty wokół Zalewu Wiślanego. Mimo niekorzystnych warunków wiatrowych panujących w piątek, nie spełniły się obawy organizatorów o niską frekwencję, a na starcie zjawiły się dwadzieścia trzy załogi gotowe by współzawodniczyć w najdłuższych wyścigach regatowych w regionie.Jachty startujące w regatach zostały podzielone na trzy grupy startowe, a organizatorzy dla każdej z tych grup przewidzieli odrębną trasę. Podczas wyścigów panowały zmienne warunki wiatrowe, co tylko urozmaiciło żeglarskie zmagania. Wszystkie grupy startowe pokonały całą zaplanowaną trasę, a wyniki przedstawiają się następująco:

Grupa I
I miejsce - Janusz Rutkowski z załogą na jachcie „Irbis”
II miejsce – Sebastian Nienadowski z załogą na jachcie „Palomino”
III miejsce - Tomasz Siekierko z załogą na jachcie „Kaper”

Grupa II
I miejsce - Sergei Zhadobko z załogą na jachcie „Vega”
II miejsce – Ryszard Seroka z załogą na jachcie „Berbeć II”
III miejsce – Sławomir Kwiatkowski z załogą na jachcie „Błękitna Bryza”

Grupa III
I miejsce - Tomasz Makowski z załogą na jachcie „2 easy”
II miejsce – Stanisław Justyński z załogą na jachcie „Strefa Ciszy 2”
III miejsce – Jarosław Barkowski z załogą na jachcie „Kareta II”

Nagrody specjalne otrzymali Daria Rybarczyk, jako jedyna kobieta prowadząca jacht w regatach, a także Tomasz Makowski prowadzący jacht 2 easy, który najszybciej pokonał trasę wyścigu i jako pierwszy zameldował się na mecie regat. Wyróżnienie organizatorów otrzymał Tomasz Szczepański, kapitan jachtu Souvenir, którego determinacja w dotarciu na regaty była godna pochwały. Tomek nie mógł przepłynąć z Elbląga na Zalew Wiślany, ponieważ ze względu na wiatr i niski stan wody most pontonowy w Nowakowie nie był otwierany. Podjął więc decyzję o złożeniu masztu i przeprawie przez Kanał Jagielloński i rzekę Nogat. Co prawda przechodząc pod mostem urwał wiatromierz, ale na regatach się zjawił.

Patronat honorowy nad Pucharem Mariny Elbląg objęli: Prezydent Miasta Elbląg – Witold Wróblewski, Starosta Elbląski – Maciej Romanowski, Starosta Braniewski – Leszek Dziąg, Burmistrz Miasta Krynica Morska - Krzysztof Swat, a także Senator RP –Jerzy Wcisła.

Podczas ceremonii zakończenia regat w Hotelu Kahlberg w Krynicy Morskiej zwycięzcom wręczono puchary, wszystkim uczestnikom nagrody, a organizatorzy podziękowali żeglarzom za przybycie oraz wspólną rywalizację zgodną z zasadami fair play i zaprosili na kolejną edycję Pucharu Mariny Elbląg, która już za rok.

Tagi: regaty, marina Elbląg
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850