TYP: a1

Ponad 430 młodych żeglarzy z całej Europy już w ten weekend wystartuje w Kamieniu Pomorskim

środa, 17 września 2014
Informacja prasowa | Magda Makowska
Już w ten weekend, w dniach 19-21 września w Kamieniu Pomorskim odbędą się jedne z najważniejszych regat w Europie klasy Optimist - Puchar Crewsaver - Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO.

Crewsaver

Wody Zalewu Kamieńskiego przyciągnęły w tym roku rekordową liczbę młodych żeglarzy. Na liście startowej widnieje dokładnie 437 nazwisk z aż 15 krajów: Białorusi, Czech, Danii, Estonii, Grecji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i oczywiście Polski. Regaty te gościły już najlepszych zawodników klasy Optimist, jednak tegoroczna edycja jest pod kątem frekwencji wyjątkowa. Kamień Pomorski został wybrany do organizacji Mistrzostw Świata Klasy Optimist w 2015 roku, dlatego dla zawodników z całego świata Mistrzostwa PSKO są najlepszą okazją do poznania i przetestowania akwenu, na którym już w przyszłym roku będą walczyć o najważniejsze żeglarskie trofeum – tytuł Mistrza Świata.

Optimist to najliczniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów dla dzieci i młodzieży do 16 lat, przeznaczona do wprowadzenia najmłodszych w tajniki żeglarstwa regatowego. To właśnie na Optimiście pierwsze żeglarskie kroki stawiały obecne sławy takie jak Mateusz Kusznierewicz czy Sir Ben Ainsle.

Optymisty

Ubiegłoroczną edycję Mistrzostw PSKO wygrał Duńczyk Oliver Orting, najlepszy z Polaków - Mikołaj Staniul zajął piąte miejsce. Czy w tym roku zobaczymy zawodnika z Polski na podium, to okaże się już w niedzielę. Zmagania zawodników będą dobrze widoczne z brzegu i pobliskiego molo, tak więc warto wykorzystać ostatni słoneczny weekend astronomicznego lata i odwiedzić Marinę Kamień Pomorski (Aleja Mistrzów Żeglarstwa 2 72-400 Kamień Pomorski) by dopingować młodych Polaków. Dla tych, którzy nie będą mogli przybyć do Kamienia Pomorskiego Organizatorzy zapewnili relację na żywo z wydarzenia na Facebook’u: https://www.facebook.com/optikamienpomorski.

Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO Puchar Crewsaver rozgrywane są już od 2007 roku i jest to obecnie największa cykliczna impreza klasy Optimist w Europie. Głównym organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist, które w roku 2014 przyznało organizację regat Młodzieżowemu Klubowi Żeglarskiemu OPTI Kamień Pomorski. Imprezę wspiera Urząd Miasta i Gminy Kamień Pomorski, Marina Kamień Pomorski., Crewsaver i jej przedstawiciel MAKANU, firma Baranowski, JSail, Optiparts, Buwiga, Amberthom, Agencja Reklamowa ETCETERA, Kawiarnia Pistacchio, PGK Kamień Pomorski, Reus, Piekarnia Ciastkarnia Bojzan, Restauracja Hotel „Pod Muzami”, Kwartał Dominikański, Powiatowy Oddział WOPR, Polski Związek Żeglarski i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942