TYP: a1

Zaczęliśmy drugą dziesiątkę PPJK’i na Jeziorze Powidzkim

wtorek, 1 lipca 2014
Informacja prasowa | Jacek Smuszkiewicz
W dniach 28-29 czerwca 2014 r. po raz jedenasty na wodach Jeziora Powidzkiego rozegrano regaty z cyklu PUCHARU POLSKI JACHTÓW KABINOWYCH. Była to jednocześnie 14ta edycja Regat „NA POWITANIE WAKACJI” o PUCHAR STAROSTY SŁUPECKIEGO. Frekwencja :) super, przy pomostach na Hornie w Kosewie zacumowało 76!!! jachtów ze 191 żeglarzami na pokładach, gotowymi do regatowej walki w 11 klasach.

W sobotę ok. 11.00 Starosta Słupecki – Mariusz Roga przywitał żeglarzy i dokonał uroczystego otwarcia regat.

Jeszcze ostatnie przygotowania, ustawienie trasy i chwilę po dwunastej startuje pierwszy wyścig. Klasy: T1, T2, T3, Trias, Otwartopokładowe do 6m płyną po trasie: start-1-2-3-1-3-meta, a Micro, Żagle 500, Omegi, Sigmy i Katamarany: start-1-3-1-3-meta. Wieje słabo, 1-2B z południa z tendencją do parominutowych odkrętek na zachód i słabnięcia. Udaje się skończyć pierwszy wyścig i… flauta… Komisja sędziowska w składzie: Krzysztof Witczak, Przemysław Małyszka, Aleksandra Matynia i Robert Eksner trzymają około godziny wszystkich na wodzie… nieciekawie już to wygląda… pojawiają pierwsze słabe podmuchy :) i rusza drugi wyścig. Wiatr jak na życzenie rośnie do dwójki, trójki, rozegranie jeszcze trzeciego wyścigu nie jest żadnym problemem i ok. siedemnastej wszyscy spływają do portu. Po pierwszym dniu regat tylko w Omedze klasycznej wyłonił się zdecydowany lider – Dariusz Górczyński z trzema zwycięstwami, w pozostałych klasach wszystko rozstrzygną niedzielne wyścigi.

Podczas gdy na wodzie trwała zacięta walka, na plaży dzieci uczestniczyły w grach i zabawach sportowych prowadzonych przez p. Karolinę Wilczewską. Każde startujące dziecko otrzymało drobny upominek.

Wieczorem dla wszystkich blues’owo-szantowo-tańcowo :), właściwie dla każdego coś miłego dobrze wykonanego, zagrał „RHG Format” i grali aż do jutra, tak że rano piasek w oczach… a o 11.00 pierwszy niedzielny start.

Już od rana ładnie dmucha, 3-4B południe-południe-zachód, tak że trasa prawie w osi jeziora i sędziowie mocno rozciągają trójkąt. Wyścigi będą dłuższe niż w sobotę, a szykuje się ciekawa walka i wiele rozstrzygnięć. 2 ostatnie wyścigi pokazały, jak wyrównana jest rywalizacja. Walczono do samego końca i mało kto mógł sobie odpuścić ostatni wyścig.

W ciągu dwóch dni regat rozegrano 5 wyścigów, wynik najsłabszego był odrzucany.

W poszczególnych klasach zwyciężali:

 • T1 – Bartosz Piotrowski i Karol Krzyżanowski - „Piotrosiu” POL 1307 (2*, 1, 1, 1, 1,), startowało 9 załóg.
 • T2 – Piotr Adamowicz, Zbigniew Czoczys i Adam Prokop – POL 9668 (1, 4*, 3, 3, 1), startowało 11 załóg.
 • T3 – Mirosław Sztuba, Roman Dybek i Marek Dybek - „Black & White” (1, 3, 4*, 1, 3), startowało 7 załóg.
 • Żagle 500 – Robert Sobociński i Sławomir Kodrzycki - „Beretta” POL 7 (3*, 2, 1, 1, 2), startowały 3 załogi.
 • Micro – Rafał Moszczyński, Dobiesław Budzianowski i Adam Piotrowski - „Wojownik” POL 125 (3*, 1, 1, 2, 1), startowało 7 załóg.
 • Omega Standard – Romuald Knasiecki, Sebastian Knasiecki i Tomasz Knasiecki – Anetka „Awangarda” POL 13 (2, 3*, 1, 1, 2), startowało 9 załóg.
 • Omega Klasyczna – Dariusz Górczyński, Norbert Górczyński i Michał Radziński – „APP Auto Plast” (1*, 1, 1, 1, 1), startowało 9 załóg.
 • Sigma 600 Active – Norbert Nowacki i Marek Nowik – POL 11 (2*, 1, 2, 1, 1), startowało 6 załóg.
 • Otwartopokładowe do 6m – Jarosław Wachowiak, Marek Śmiglak – POL 5245 (2, 1, DNS*, 1, 1), startowały 4 załogi.
 • Trias – Paweł Brona, Anna Sabok-Rzepka i Małgorzata Brona – „Windsbrandt” POL 507 (3*, 2, 1, 1, 1), startowało 6 załóg.
 • Katamaran – Piotr Woźniak i Katarzyna Sawicka – POL 1012 (1, 2, 1, 1, DNF*), startowały 4 załogi.

Zwycięzcy poszczególnych klas otrzymali bony o wartości 500 zł do realizacji w sklepie żeglarskim SZOPENERIA. Wszystkim uczestnikom regat wręczono pamiątkowe dyplomy, a każda załoga wzięła udział w losowaniu nagród rzeczowych.

Puchar Starosty Słupeckiego zdobyła załoga jachtu „Piotrosiu” Bartosz Piotrowski i Karol Krzyżanowski, która uzyskała najlepszy wynik punktowy wśród załóg startujących w klasach T, wygrywając wszystkie liczone do klasyfikacji końcowej wyścigi.

Organizatorzy Regat „NA POWITANIE WAKACJI” o PUCHAR STAROSTY SŁUPECKIEGO, Starostwo Powiatowe w Słupcy i Stowarzyszenie „Z Wiatrem i pod Wiatr” mogli liczyć na wsparcie sponsorów: Szopeneria – super sklep żeglarski, Jacht-Market – żeglarska giełda ogłoszeń, Loco – systemy informatyczne, Henri Lloyd – producent odzieży żeglarskiej i livestylowej, Yachticon – producent i dystrybutor chemii jachtowej, Sea Line – producent wyrobów do napraw i konserwacji jachtów, Oficyna Wydawnicza „Alma-Press” , Konspol – produkcja i przetwórstwo kurczaka, Crewsaver – producent sprzętu ratunkowego i odzieży dla wodniaków, Agencja Ochrony ODYS, Słowińscy – producent okien i drzwi, Kliber – producent mebli metalowych, Galeria Ostrowski, Rosko – producent konstrukcji stalowych i biuro rachunkowe, Podłogi Bolechowo – producent podłóg drewnianych, Hotel MORAN w Ostrowie Starym nad Jeziorem Powidzkim.

W porcie podczas trwania regat Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska prowadziła akcję „Wspólnie przeciw białaczce” zbierając deklarację od potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy regatach: obsłudze biura regat pod kierownictwem p. Joanny Słowińskiej, Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratowniczemu, Straży Pożarnej, Policji, obsłudze medycznej i bosmanowi z HORNU Jurkowi Górczyńskiemu z Załogą.

Zapraszamy za rok
Komandor Regat „Na Powitanie Wakacji” 2014
Jacek Smuszkiewicz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 July

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971