TYP: a1

Zakończyły się regaty Sputnik Cup

wtorek, 9 września 2014
Informacja prasowa | Marek Świderski
W poniedziałek 8 września zakończyła się pierwsza edycja regat Sputnik Cup. W regatach wystartowały 22 jachty, co należy uznać za duży sukces. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: jachty ze świadectwem pomiarowym KWR i jachty bez świadectwa pomiarowego. Otwarcie regat nastąpiło w kamieńskiej marinie. Po krótkiej odprawie z Sędzią Głównym zawodów, panią Barbarą Grabarz, jachty przepłynęły na redę Dziwnowa, gdzie o 18.30 odbył się start do pierwszego etapu nocnego Dziwnów - Nexo na duńskiej wyspie Bornholm.

Sputnik Cup

Pierwszy metę w Nexo osiągnął jacht Trochus IV z kapitanem Edwardem Banaszakiem, który dosłownie znokautował rywali, pokonując trasę ponad 60 mil morskich w czasie 11 godzin i 12 minut! Drugi na mecie s/y Harry z kapitanem Henrykiem Kałużą potrzebował już na to 13 godzin 30 minut i 46 sekund. Z kamieńskich jachtów najszybszy był s/y Sarmata z kapitanem Waldemarem Orszulak z czasem 14.17.12. W kategorii KWR najszybszy w Nexo był s/y Nefretiti z kapitanem Alkesandrem Nikołajów z czasem 14.10.15. Startujący w tej kategorii kamieński jacht Sputnik z kapitanem Mieczysławem Stodulskim był piąty z czasem 15.33.12.

W Nexo władze tamtejszego portu przygotowały dla uczestników poczęstunek z muzyką do tańca. Do zabawy przyłączyli się również mieszkańcy Nexo, którzy okazali się bardzo gościnnymi i niezwykle miłymi ludźmi. Panowała wspaniała, rodzinna atmosfera. Nagrody za pierwszy etap regat ufundowali przedsiębiorcy zrzeszeni w izbie gospodarczej wschodniego Bornholmu - Erhvervsgruppe Ost. Dodatkowo ufundowane były dwie specjalne nagrody dla najstarszego i najmłodszego skipera regat. Ta druga – ufundowana przez firmę Borpol, powędrowała do Dacjana Kijowskiego z Jacht Klubu Kamień Pomorski.

Sputnik Cup

Drugi etap dzienny rozpoczął się o godzinie 8.20 przy niemal zerowym wietrze. Jednak po 5 minutach od startu powiało i jachty ruszyły do Dziwnowa. Bezkonkurencyjny był ponownie Trochus IV, przed s/y Harry i s/y Xantippa. W klasie KWR pierwszy był s/y Orson, przed s/y Nefretiti i s/y Polus. Około godziny 23 nad Bałtykiem rozpętała się burza. Najszybsze jachty były już w tym czasie w porcie. Pozostali musieli podjąć walkę z deszczem i przeciwnym wiatrem. To te trudne warunki zmusiły 5 jachtów do wycofania się z regat i uruchomienia silników. Nikt na szczęście nie ucierpiał. W klasyfikacji łącznej, po dwóch etapach w grupie jachtów bez świadectwa pomiarowego zwyciężył oczywiście Trochus IV, przed s/y Harry i s/y Xantippa. W klasyfikacji KWR zwyciężył s/y Orson, przed s/y Nefretiti i s/y Polus.

Regaty Sputnik Cup były pierwszymi morskimi regatami organizowanymi przez Jacht Klubu Kamień Pomorski i zarazem największymi regatami organizowanymi w tym roku na Bornholmie. Spotkały się z dobrym przyjęciem i organizatorzy już zapowiadają, że w przyszłym roku odbędzie się druga edycja.

Organizatorem regat jest Jacht Klub Kamień Pomorski. Sponsorami regat są: Crewsaver i Code Zero. Partnerem regat są: Port Nexo, gmina Kamień Pomorski oraz firma Bornpol. Regaty wpierają też sponsorzy i partnerzy rejsu „Sputnikiem dookoła Ziemi”: Sail Service, Eljacht, Henri Lloyd, Lyofood i Miesięcznik Żagle.

Zdjęcia: Kichał Okniński, Tomasz Piorski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932