TYP: a1

Zakończyły się regaty Sputnik Cup

wtorek, 9 września 2014
Informacja prasowa | Marek Świderski
W poniedziałek 8 września zakończyła się pierwsza edycja regat Sputnik Cup. W regatach wystartowały 22 jachty, co należy uznać za duży sukces. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: jachty ze świadectwem pomiarowym KWR i jachty bez świadectwa pomiarowego. Otwarcie regat nastąpiło w kamieńskiej marinie. Po krótkiej odprawie z Sędzią Głównym zawodów, panią Barbarą Grabarz, jachty przepłynęły na redę Dziwnowa, gdzie o 18.30 odbył się start do pierwszego etapu nocnego Dziwnów - Nexo na duńskiej wyspie Bornholm.

Sputnik Cup

Pierwszy metę w Nexo osiągnął jacht Trochus IV z kapitanem Edwardem Banaszakiem, który dosłownie znokautował rywali, pokonując trasę ponad 60 mil morskich w czasie 11 godzin i 12 minut! Drugi na mecie s/y Harry z kapitanem Henrykiem Kałużą potrzebował już na to 13 godzin 30 minut i 46 sekund. Z kamieńskich jachtów najszybszy był s/y Sarmata z kapitanem Waldemarem Orszulak z czasem 14.17.12. W kategorii KWR najszybszy w Nexo był s/y Nefretiti z kapitanem Alkesandrem Nikołajów z czasem 14.10.15. Startujący w tej kategorii kamieński jacht Sputnik z kapitanem Mieczysławem Stodulskim był piąty z czasem 15.33.12.

W Nexo władze tamtejszego portu przygotowały dla uczestników poczęstunek z muzyką do tańca. Do zabawy przyłączyli się również mieszkańcy Nexo, którzy okazali się bardzo gościnnymi i niezwykle miłymi ludźmi. Panowała wspaniała, rodzinna atmosfera. Nagrody za pierwszy etap regat ufundowali przedsiębiorcy zrzeszeni w izbie gospodarczej wschodniego Bornholmu - Erhvervsgruppe Ost. Dodatkowo ufundowane były dwie specjalne nagrody dla najstarszego i najmłodszego skipera regat. Ta druga – ufundowana przez firmę Borpol, powędrowała do Dacjana Kijowskiego z Jacht Klubu Kamień Pomorski.

Sputnik Cup

Drugi etap dzienny rozpoczął się o godzinie 8.20 przy niemal zerowym wietrze. Jednak po 5 minutach od startu powiało i jachty ruszyły do Dziwnowa. Bezkonkurencyjny był ponownie Trochus IV, przed s/y Harry i s/y Xantippa. W klasie KWR pierwszy był s/y Orson, przed s/y Nefretiti i s/y Polus. Około godziny 23 nad Bałtykiem rozpętała się burza. Najszybsze jachty były już w tym czasie w porcie. Pozostali musieli podjąć walkę z deszczem i przeciwnym wiatrem. To te trudne warunki zmusiły 5 jachtów do wycofania się z regat i uruchomienia silników. Nikt na szczęście nie ucierpiał. W klasyfikacji łącznej, po dwóch etapach w grupie jachtów bez świadectwa pomiarowego zwyciężył oczywiście Trochus IV, przed s/y Harry i s/y Xantippa. W klasyfikacji KWR zwyciężył s/y Orson, przed s/y Nefretiti i s/y Polus.

Regaty Sputnik Cup były pierwszymi morskimi regatami organizowanymi przez Jacht Klubu Kamień Pomorski i zarazem największymi regatami organizowanymi w tym roku na Bornholmie. Spotkały się z dobrym przyjęciem i organizatorzy już zapowiadają, że w przyszłym roku odbędzie się druga edycja.

Organizatorem regat jest Jacht Klub Kamień Pomorski. Sponsorami regat są: Crewsaver i Code Zero. Partnerem regat są: Port Nexo, gmina Kamień Pomorski oraz firma Bornpol. Regaty wpierają też sponsorzy i partnerzy rejsu „Sputnikiem dookoła Ziemi”: Sail Service, Eljacht, Henri Lloyd, Lyofood i Miesięcznik Żagle.

Zdjęcia: Kichał Okniński, Tomasz Piorski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942