TYP: a1

Już w piątek ruszają regaty Puchar Crewsavera - największe cykliczne regaty w Europie Wschodniej

poniedziałek, 15 września 2014
Informacja prasowa | Jacht Klub Kamień Pomorski
Już w najbliższy piątek rozpoczną się regaty Puchar Crewsaver – największe regaty rozgrywane cyklicznie w klasie Optimist w Europie Wschodniej.

Puchar Crewsavera

Marek Świderski – prezes zarządu Jacht Klubu Kamień Pomorski: „Gdy organizowałem po raz pierwszy te regaty w roku 2004 startowały w nich 124 jachty. To był ostatni raz gdy organizatorem był OSiR, który zaraz po tym został przejęty przez MOSiR, którego byłem dyrektorem. Byłem wtedy, w 2004 roku, raczej obserwatorem, głównym organizatorem była Ela Kucharska. Od 2005 roku miałem zaszczyt przewodniczyć organizacji tych regat. W ciągu dziesięciu lat udało się tę imprezę wypromować do największej, cyklicznie rozgrywanej imprezy w klasie Optimist w Europie. Spora w tym zasługa pracowników byłej Przystani Żeglarskiej MOSiR i członków Jacht Klubu Kamień Pomorski. Z początku regaty musieliśmy współorganizować z Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, bo w Kamieniu nie było klubu żeglarskiego, a przepisy PZŻ mówią wyraźnie, że organizatorem regat może być tylko członek PZŻ. Od 2007 roku organizację przejął UKŻ MOKiS – dzisiejszy Jacht Klub Kamień Pomorski. W tym roku też klub podpisał umowę sponsorską z firmą MAKANU – przedstawicielem marki Crewsaver, który jest sponsorem tytularnym imprezy do dnia dzisiejszego. Zorganizowaliśmy wtedy szeroką kampanię reklamową w całej Europie, co szybko zaczęło owocować zwiększoną frekwencją. W naszych regatach startowali już zawodnicy z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Grecji, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Czech, Ukrainy, Białorusi, Rosji i USA. Regaty były zawsze bardzo wysoko oceniane pod kontem organizacyjnym, co zaowocowało między innymi otrzymaniem przez Jacht Klub Kamień Pomorski organizacji Mistrzostw Europy w Klasie Optimist w 2010 roku i ostatecznie prawa organizacji Mistrzostw Świata w Klasie Optimist w 2015 roku. Dziś wiele wskazuje na to, że w Kamieniu Pomorskim odbędą się największe regaty jednoklasowe w historii Polski i jedne z największych regat w Europie. Na ten sukces składa się wieloletnia, ciężka praca pracowników OSiR, MOSiR i członków Jacht Klubu Kamień Pomorski”.

Do dnia dzisiejszego zgłoszenia przez Internet dokonało 437 zawodników. Wiele zagranicznych ekip przybyło do Kamienia Pomorskiego przetestować akwen przez przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata. Regaty mają zresztą swoją bardzo mocną markę w całej Europie. Gościem specjalnym ubiegłorocznych regat była Dorota Staszewska, jedenastokrotna Mistrzyni Świata w Windsurfingu, która odsłaniała wtedy swoją tablicę pamiątkową w kamieńskie Alei Mistrzów Żeglarstwa. Trofea zdobywane w Kamieniu należą do najcenniejszych w klasie Optimist.

www.jkkp.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786