TYP: a1

Mistrzostwa PSKO rozpoczęte, prawie 400 Optimistów czeka na wiatr w Kamieniu Pomorskim

piątek, 19 września 2014
Informacja prasowa | Magda Makowska
Rozpoczął się pierwszy dzień jednych z najważniejszych regat klasy Optimist w Europie – Puchar Crewsaver Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO. I choć zarówno zawodnicy jak i organizatorzy zgłosili pełną gotowość już o godzinie 10.00, kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie regat i odprawa sterników, to plany startu pokrzyżowały warunki wiatrowe. Zawodnicy wyszli na wodę, niestety zbyt lekka bryza i brak stałego kierunku zmusił komisję sędziowską do przerwania procedury i zawrócenia zawodników w stronę brzegu. Zgodnie z prognozą warunki dostateczne do przeprowadzenia wyścigu pojawią się około godziny 16.00.

Optimisty
Fot. Sławek Wiśnia Wiśniewski, saillens.pl

Niestety nie wszystkim zgłoszonym udało się dotrzeć do Kamienia Pomorskiego. Z 437 zgłoszonych na starcie pojawiło się 389 Optimistów z 15 krajów: Białorusi, Czech, Danii, Estonii, Grecji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i oczywiście Polski. Regaty te gościły już najlepszych zawodników klasy Optimist, jednak tegoroczna edycja jest pod kątem frekwencji wyjątkowa. Kamień Pomorski został wybrany do organizacji Mistrzostw Świata Klasy Optimist w 2015 roku, dlatego dla zawodników z całego świata Mistrzostwa PSKO są najlepszą okazją do poznania i przetestowania akwenu, na którym już w przyszłym roku będą walczyć o najważniejsze żeglarskie trofeum – tytuł Mistrza Świata.

Optimist to najliczniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów dla dzieci i młodzieży do 16 lat, przeznaczona do wprowadzenia najmłodszych w tajniki żeglarstwa regatowego. To właśnie na Optimiście pierwsze żeglarskie kroki stawiały obecne sławy takie jak Mateusz Kusznierewicz czy Sir Ben Ainsle.

Ubiegłoroczną edycję Mistrzostw PSKO wygrał Duńczyk Oliver Orting, najlepszy z Polaków- Mikołaj Staniul zajął piąte miejsce. Czy w tym roku zobaczymy zawodnika z Polski na podium, to okaże się już w niedzielę.

Zmagania zawodników są dobrze widoczne z brzegu i pobliskiego molo, tak więc warto wykorzystać ostatni słoneczny weekend astronomicznego lata i odwiedzić Marinę Kamień Pomorski (Aleja Mistrzów Żeglarstwa 2 72-400 Kamień Pomorski) by dopingować młodych Polaków. Dla tych, którzy nie będą mogli przybyć do Kamienia Pomorskiego Organizatorzy zapewnili relację na żywo z wydarzenia na Facebook’u: https://www.facebook.com/optikamienpomorski.

Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO Puchar Crewsaver rozgrywane są już od 2007 roku i jest to obecnie największa cykliczna impreza klasy Optimist w Europie. Głównym organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist, które w roku 2014 przyznało organizację regat Młodzieżowemu Klubowi Żeglarskiemu OPTI Kamień Pomorski. Imprezę wspiera Urząd Miasta i Gminy Kamień Pomorski, Marina Kamień Pomorski., Crewsaver i jej przedstawiciel MAKANU, firma Baranowski, JSail, Optiparts, Buwiga, Amberthom, Agencja Reklamowa ETCETERA, Kawiarnia Pistacchio, PGK Kamień Pomorski, Reus, Piekarnia Ciastkarnia Bojzan, Restauracja Hotel „Pod Muzami”, Kwartał Dominikański, Powiatowy Oddział WOPR, Polski Związek Żeglarski i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 February

W australijskim Fremantle zakończyła się 27 edycja regat o Puchar Ameryki; zwyciężył Dennis Conner na "Star and Stripes" w rywalizacji z "Kokaburra III".
środa, 4 lutego 1987
Zmarł Leonid Tumiłowicz, zasłuzony działacz żeglarski, pierwszy w Polsce budowniczy pełnomorskich jachtów żaglowych, konstruktor jachtu "Opty".
czwartek, 4 lutego 1971
Rozwiązano istniejący od 1924 r. PZŻ, powołując w to miejsce Sekcję Żeglarstwa GKKF.
niedziela, 4 lutego 1951
W Gdyni zwodowano s/y "Zjawa", na której Władysław Wagner miał rozpocząć rejs dookoła świata.
czwartek, 4 lutego 1932