TYP: a1

Podsumowanie I Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załog Dwuosobowych ORC Baltic Polonez Cup Race 2016

poniedziałek, 29 sierpnia 2016
Informacja prasowa/Krzysztof Krygier
Spotkaniem integracyjnym w Tawernie żeglarskiej przy muzyce zespołu „Majtki Bosmana” żeglarze zakończyli zmagania w najtrudniejszych i najbardziej wymagających regatach dla żeglarzy samotników i załóg dwuosobowych w Polsce. Uroczyste zakończenie regat i wręczenie nagród odbędzie się podczas Targów Żeglarstwa i sportów wodnych Boatshow w Łodzi 12 listopada 2016r o godzinie 14:00.



I Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Żeglarzy Samotników i załóg dwuosobowych trwały prawie tydzień czasu, a żeglarze rywalizowali w pięciu wyścigach na trzech różnych dystansach, które pozwoliły na sprawdzenie umiejętności żeglarzy nie tylko na dystansie długim, ale również na dystansach krótkich i średnich, które szczegóknie dla żeglarzy samotników są bardzo trudnym wyzwaniem.

Klasyfikacja I Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC żeglarzy samotników:

1 miejsce i Mistrz Polski Samotników - Marcin Lorych na jachcie Bluefin II
2 miejsce i Vice – Mistrz Polski żeglarzy samotników - Artur Burdziej na jachcie Loxa
3 miejsce i drugi 2 Vice – Mistrz Polski żeglarzy samotników - Władysław Chmielewski na jachcie Buena.

Klasyfikacja I Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg dwuosobowych:

1 miejsce i Mistrzowie Polski Załóg Dwuosobowych – Mirosław Zemke Ryszard Szostak na jachcie Hobart
2 miejsce i Vice – Mistrzowie Polski Załóg Dwuosobowych – Mikołaj Marecki i Krzysztof Łobodziec na jachcie Aquarela
3 miejsce i drudzy Vice – Mistrzowie Polski Załóg Dwuosobowych – Romuald Bohatyrewicz i Ryszard Żełudziewicz na jachcie Eilean.

Szczególnie zacięta rywalizacja przebiegała w grupie żeglarzy samotników, w której końcowe różnice punktowe Mistrzostw Polski pomiędzy pierwszymi czterema zawodnikami wyniosły po jednym punkcie. Mistrz Polski Samotników Marcin Lorych na jachcie Bluefin II żeglował konsekwentnie i równo we wszystkich wyścigach krótkich i średnich, co dało mu ostateczną wygraną w całym cyklu wszystkich pięciu wyścigów, pomimo tego że w wyścigu długim podwójnie punktowanym zajął 7 miejsce.

Wielkim pechowcem ale i zarazem szczęściarzem tegorocznej edycji był Władysław Chmielewski na jachcie Buena. Startując w czwartym wyścigu „Świnoujście Cup” uszkodził płetwę sterową co zmusiło go do wycofania z wyścigu i otrzymania dużej straty punktowej w cyklu wyścigów MP. Przedłużająca się naprawa płetwy sterowej wymusiła dzień później start do wyścigu długiego z 2 godzinnym opóźnieniem, finalnie Władysław Chmielewski nadrobił straty i dopłynął na metę wyścigu długiego na świetnej 2 pozycji co dało mu 3 miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski po 5 wyścigach ze stratą tylko 1 punktu do poprzedzającego go Artura Burdzieja na Loxie. Upór i dążenie do celu pomimo przeciwności losu zostały wynagrodzone 3 miejscem w MP i drugim w wyścigu długim.

Pechowcem wyścigu długiego był najmłodszy uczestnik Aleksander Wertman na jachcie Froya – po niespodziewanym szkwale o sile w porywach do 8B na początku wyścigu stracił główny przedni żagiel i przez pozostałą część wyścigu długiego żeglował na małym foku.
Z godzinnym opóźnieniem na trasę wyścigu długiego wyruszył również Maciej Muras, który miał przed startem problemy z elektroniką swojego jachtu i wpadł przy kei do wody w całym rynsztunku regatowym. Po zmianie odzieży wypłynął z godzinną stratą na start wygrywając w wyścigu długim i zdobywając Puchar Poloneza.

W grupach załóg dwuosobowych we wszystkich wyścigach krótkich i średnich konsekwentnie wygrywała załoga jachtu Hobart, Mirosław Zemke i Ryszard Szostak, 3 miejsce w wyścigu długim wystarczyło do zajęcia 1 miejsca w całym cyklu Mistrzostw Polski z dużą przewagą punktową nad pozostałymi jachtami.

Pełne wyniki Mistrzostw Polski Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC tu

Opis poszczególnych wyścigów:

Żeglarze rozpoczęli rywalizację od dwóch wyścigów krótkich na Odrze (sprintów) podczas Festiwalu Pyromagic 2016.
Wyścigi na Odrze były trudnym sprawdzianem dla żeglarzy, na trasie regat występował prąd i niestabilny wiatr zakłócany przez zabudowania Wałów Chrobrego. Wyścigi krótkie odbyły się w sprzyjających atmosferycznych, wiał wiatr o sile 3-4B a piękna słoneczna pogoda zachęciła do oglądania zmagań żeglarzy na wodzie przez kibiców, którzy zachęceni komentarzem na żywo za pomocą nagłośnienia Festiwalu Pyromagic wylegli na przybrzeżne barierki ochronne kibicując startującycm żeglarzom. W sprincie na Odrze żeglarze zostali sprawdzeni pod kątem perfekcyjnego startu, szybkości wykonywania manewrów, szybkiego podejmowania decyzji, oraz taktycznego efektywnego żeglowania w trudnych warunkach nawigacyjnych na Rzece Odrze. Prestart na Odrze w grupie Samotników ORC wygrał najmłodszy uczestnik regat Aleksandrer Wertman, a w grupie załog dwuosobowych ORC załoga Mirosław Zemke i Ryszard Szostak na jachcie Hobart, Puchary Pyromagic 2016 wręczone zostały uczestnikom na scenie głównej Pyromagic 2016. Dodatkowym wydarzeniem kulturalnym Mistrzostw Polski było spotkanie w Sali Kinowej Iluzjon Starej Rzeźni w Szczecinie z kpt. Krzysztofem Baranowskim i projekcja filmu Sztorm.



Pełne wyniki Prestartu Pyromagic 2016 ORC i pozostałe grupy tu

Po części szczecińskiej żeglarze przenieśli się do Świnoujścia, gdzie rywalizacja rozpoczęła się od dwóch wyścigów na średnim dystansie (Up & Down) „Świnoujście Cup” które rozegrane były na Zatoce Pomorskiej. Na tym dystansie również kluczowe były szybkość i sprawność żeglarzy, perfekcyjny start, oraz taktyka żeglowania na wiatr i z wiatrem.

Zatoka Pomorska przywitała żeglarzy piękną słoneczną pogodą i wiatrem ok. 3B i warunkami wręcz idealnym do rozegrania dwóch wyścigów średnich typu Up & Down (na wiatr i z wiatrem).
W wyścigach średnich w grupie żeglarzy samotników ORC okazał się Szymon Kuczyński na jachcie Atlantic Puffin, w grupie załóg dwuosobowych ORC ponownie najlepsza byłą załoga jachtu Hobart Mirosław Zemke i Ryszard Szostak.

Pechowo zakończył się start jednego z faworytów Władysława Chmielewskiego który w drugim wyścigu uszkodził płetwę sterową i musiał wycofać się z wyścigu.

Piękne Statuetki w kształcie Wiatraka dla zwycięzców wyścigów „Świnoujście Cup” ufundował Prezydent Miasta Świnoujście, a wręczył je Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście Paweł Sujka

Pełne wyniki Świnoujście Cup 2016 ORC i pozostałe grupy tu

Na deser Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych rozegrano wyścig długi, a był nim tradycyjny wyścig o Puchar Poloneza. Trasę Świnoujście - Christianso - Świnoujście liczącą około 200 Mm żeglarze pokonali w formule Non Stop, czyli bez zawijania do portów pośrednich. Dzięki Trackingowi Online można było śledzić zmagania żeglarzy na morzu, historyczne zapisy Trackingów dostępne są na stronie regat. Pogoda na starcie była stosunkowo korzystna, żeglarzy przywitał wiatr o sile około 3-4 B z północy. Niestety o słońcu z wyścigów średnich i krótkich jednak żeglarze mogli zapomnieć, nad żeglarzami podczas startu rozpościerało się ołowiane szare niebo, które kilka godzin później zaskoczyło żeglarzy niespodziewanymi porywami wiatru dochodzącymi do 8 B, takiej małej komórki konwekcyjnej nie prognozowały żadne prognozy pogody, zeglarze musieli polegać na własnej czujności i doświadczeniu. Z powodu zaskakujących porywów wiatru kilka jachtów musiało się wycofać z powodu awarii (Pat & Mat, Lalelu i Seba), Aleksander Wertman stracił podczas szkwałów Genuę, ale zdecydował się kontynuować wyścig na małym foku, co dało mu 8 miejsce w wyścigu długim i 4 miejsce w klasyfikacji generalnej po 5 wyścigach Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników.

Po godzinie siła wiatru zmalała i żeglarze zostali po raz kolejny zaskoczeni tym razem ciszą. Maciej Muras który wyruszył na trasę wyścigu długiego z godzinnym opóźnieniem wybrał inną trasę niż pozostali żeglarze, popłynął wzdłuż zachodniego brzegu i po kilku godzinach żeglowania omijając ciszę i główną stawkę wyścigu dopłynąl do czołówki jachtów borykających się nadal z brakiem wiatru. Finalnie Maciej Muras zdobył nagrodę główną wyścigu długiego czyli historyczny Puchar Poloneza, w klasyfikacji MP Maciej Muras zajął 7 miejsce. Wspaniale wykorzystał szkwały i ciszę sytuację również Władysław Chmielewski, który z powodu naprawy płetwy sterowej wyruszył na trasę wyścigu z dwugodzinnym opóźnieniem, nadrobił straty i zajął świetne drugie miejsce w wyścigu długim (pół godziny zabrakło do 1 miejsca) i trzecie w klasyfikacji generalnej MP.

Pełne wyniki wyścigu Polonez Cup 2016 ORC Single i pozostałe grupy tu

Baltic Polonez Cup Race 2016 wspierają:
Boatshow Poland Łódź, Szczecińska Agencja Artystyczna, Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, Miasto Świnoujście, Żaglownia Narwal, Glaspo, Marina Club, Centrum Żeglarskie Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Telewizja Świnoujście, Telewizja Pomerania, Prestiż, W Ślizgu, Szkwał, Komenda Policji w Świnoujściu, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, OSA Kazimierz Sawczuk i Juliusz Orlikowski, Kadruk, Grawer Piotr Nycz, Magazyn Wiatr, CSL, Stara Rzeźnia, Adam Michel, Wydawnictwo Nautica, North East Marina, Marina OSIR Świnoujście, Infoludek.pl i inni

Tagi: Baltic Polonez Cup Race 2016, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932