TYP: a1

Co oglądają żeglarze na Facebooku w Australii

wtorek, 30 sierpnia 2016
Piotr Stelmarczyk
Oczywiście, nie wszyscy, ale Ci którzy są na mojej liście mailingowej, oglądają film z drona wykonany przez Czarka Wolskiego, kapitana jachtu "Sharki" podczas startu do I etapu 52 Etapowych Regat Turystycznych. Film znakomicie oddaje klimat tej ponad półwiecznej imprezy, wakacyjnie, powoli, bez pośpiechu, w dużym i sympatycznym towarzystwie żeglarzy z całej Polski i Niemiec. Na dodatek znakomity podkład muzyczny powoduje, że po obejrzeniu tego filmu od razu jestem wyluzowany i spokojnie patrzę na różne problemy dnia codziennego.

52 Etapowe Regaty Turystyczne
Fot. Magdalena Myłka


Od tego roku te regaty o długiej historii i tradycji organizuje YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN na mocy porozumienia z Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim. Podobnie, jak w roku 2014 i 2015 organizatorem regat był Piotr Stelmarczyk, a Sędzią Głównym od roku 2015 Izabella Kidacka, obydwoje żeglarze YKP. Bardzo aktywnie włączyli się także w organizację: Komandor YKP SZCZECIN Marcin Raubo oraz Skarbnik Andrzej Łukaszewicz.200 żeglarzy na 55 jachtach miało znakomitą, bezpieczną, wakacyjną, żeglarską przygodę. Bezpieczeństwa regat pilnowała ekipa firmy Griffin Marine Services - Bartosz Reszkiewicz i Agnieszka Kozubowska, żeglarze a jednocześnie absolwenci Akademii Morskiej w Szczecinie. Mieli do dyspozycji swojego RIB-a, szybkiego i skutecznego. Są do dyspozycji także przy organizacji innych regat, tel. do Bartka 605 082 177.

Na zakończeniu regat za wieloletnie znakomite wspieranie Etapowych Regat Turystycznych nagrodę Fair Play Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie Andrzeja Borowca otrzymał Burmistrz Polic Władysław Diakun. To prawdziwy stały "Dobry Duch tych regat". Dzięki zaangażowaniu organizacyjnemu i finansowemu Polic regaty ciągle funkcjonują i również mają swoją przyszłość. A rozpoczęcia i zakończenia regat bez burmistrza po prostu nie byłoby w obecnej formie. To również Police ufundowały bardzo wiele nagród - za etap Trzebież -Świnoujście, za etap Stepnica - Trzebież, dla wszystkich dzieci, dla jedynej Kobiety - Kapitan Anny Kanieckiej-Mazurek z jachtu "Polan", a nawet dla wszystkich psów-załogantów. Te regaty od lat korzystają ze wsparcia wszystkich Miast i Gmin na trasie regat: Polic, Świnoujścia, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Nowego Warpna i Stepnicy.W 52 Etapowych Regatach Turystycznych w klasyfikacji w poszczególnych grupach zwyciężyli:


ORC - Jacek Romanowski na "Bryzie 33"
KWR I - Marcin Mrówczyński na "Antidotum"
KWR II- Andrzej Sokołowski na "Orsonie"
KWR III- Marek Stoeck na "Rudziku"
OPEN I - Radosław Okiński na "Mescalero"
OPEN II- Miroslaw Wójcik na "Bella Trix"
OPEN III- Krystian Łukaszewicz na "Wyklętym"
Zwycięzcy oraz załogi z II i III miejsca w grupach otrzymali nagrody główne od firm: "Pantaenius" Ubezpieczenia jachtów. Wszyscy żeglarze brali udział w tradycyjnym losowaniu nagród od "Pantaeniusa", "Eljachtu", Teknos Olivy", "Farb Jachtowych", Interservis - organizatora Targów "Boatshow".

Pogoda sprzyjała żeglarzom, wiatry o sile do 1 - 4 stopni w skali Beauforta oraz wysoka temperatura i słońce, to była wspaniała letnia,wakacyjna, żeglarska przygoda i spotkanie z przyjaciółmi.

Zapraszam na www.regaty-unityline.pl gdzie można obejrzeć fotografie Magadaleny Myłki z 52 ERT.

Zapraszam na Facebooka jachtu "Sharki", gdzie można obejrzeć filmy z drona z naszych regat. Fotografii i filmów jeszcze przybędzie, bo sezon ciągle trwa i brak czasu na przygotowywanie wykonanych filmów i fotografii do prezentacji.

Piotr Stelmarczyk, Szczecin, 29.08.2016.
Zdjęcia: Magdalena Myłka

Tagi: 52. Etapowe Regaty Turystyczne, regaty, Yacht Klub Polski Szczecin
O Autorze

Piotr Stelmarczyk

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956