TYP: a1

Co oglądają żeglarze na Facebooku w Australii

wtorek, 30 sierpnia 2016
Piotr Stelmarczyk
Oczywiście, nie wszyscy, ale Ci którzy są na mojej liście mailingowej, oglądają film z drona wykonany przez Czarka Wolskiego, kapitana jachtu "Sharki" podczas startu do I etapu 52 Etapowych Regat Turystycznych. Film znakomicie oddaje klimat tej ponad półwiecznej imprezy, wakacyjnie, powoli, bez pośpiechu, w dużym i sympatycznym towarzystwie żeglarzy z całej Polski i Niemiec. Na dodatek znakomity podkład muzyczny powoduje, że po obejrzeniu tego filmu od razu jestem wyluzowany i spokojnie patrzę na różne problemy dnia codziennego.

52 Etapowe Regaty Turystyczne
Fot. Magdalena Myłka


Od tego roku te regaty o długiej historii i tradycji organizuje YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN na mocy porozumienia z Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim. Podobnie, jak w roku 2014 i 2015 organizatorem regat był Piotr Stelmarczyk, a Sędzią Głównym od roku 2015 Izabella Kidacka, obydwoje żeglarze YKP. Bardzo aktywnie włączyli się także w organizację: Komandor YKP SZCZECIN Marcin Raubo oraz Skarbnik Andrzej Łukaszewicz.200 żeglarzy na 55 jachtach miało znakomitą, bezpieczną, wakacyjną, żeglarską przygodę. Bezpieczeństwa regat pilnowała ekipa firmy Griffin Marine Services - Bartosz Reszkiewicz i Agnieszka Kozubowska, żeglarze a jednocześnie absolwenci Akademii Morskiej w Szczecinie. Mieli do dyspozycji swojego RIB-a, szybkiego i skutecznego. Są do dyspozycji także przy organizacji innych regat, tel. do Bartka 605 082 177.

Na zakończeniu regat za wieloletnie znakomite wspieranie Etapowych Regat Turystycznych nagrodę Fair Play Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie Andrzeja Borowca otrzymał Burmistrz Polic Władysław Diakun. To prawdziwy stały "Dobry Duch tych regat". Dzięki zaangażowaniu organizacyjnemu i finansowemu Polic regaty ciągle funkcjonują i również mają swoją przyszłość. A rozpoczęcia i zakończenia regat bez burmistrza po prostu nie byłoby w obecnej formie. To również Police ufundowały bardzo wiele nagród - za etap Trzebież -Świnoujście, za etap Stepnica - Trzebież, dla wszystkich dzieci, dla jedynej Kobiety - Kapitan Anny Kanieckiej-Mazurek z jachtu "Polan", a nawet dla wszystkich psów-załogantów. Te regaty od lat korzystają ze wsparcia wszystkich Miast i Gmin na trasie regat: Polic, Świnoujścia, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Nowego Warpna i Stepnicy.W 52 Etapowych Regatach Turystycznych w klasyfikacji w poszczególnych grupach zwyciężyli:


ORC - Jacek Romanowski na "Bryzie 33"
KWR I - Marcin Mrówczyński na "Antidotum"
KWR II- Andrzej Sokołowski na "Orsonie"
KWR III- Marek Stoeck na "Rudziku"
OPEN I - Radosław Okiński na "Mescalero"
OPEN II- Miroslaw Wójcik na "Bella Trix"
OPEN III- Krystian Łukaszewicz na "Wyklętym"
Zwycięzcy oraz załogi z II i III miejsca w grupach otrzymali nagrody główne od firm: "Pantaenius" Ubezpieczenia jachtów. Wszyscy żeglarze brali udział w tradycyjnym losowaniu nagród od "Pantaeniusa", "Eljachtu", Teknos Olivy", "Farb Jachtowych", Interservis - organizatora Targów "Boatshow".

Pogoda sprzyjała żeglarzom, wiatry o sile do 1 - 4 stopni w skali Beauforta oraz wysoka temperatura i słońce, to była wspaniała letnia,wakacyjna, żeglarska przygoda i spotkanie z przyjaciółmi.

Zapraszam na www.regaty-unityline.pl gdzie można obejrzeć fotografie Magadaleny Myłki z 52 ERT.

Zapraszam na Facebooka jachtu "Sharki", gdzie można obejrzeć filmy z drona z naszych regat. Fotografii i filmów jeszcze przybędzie, bo sezon ciągle trwa i brak czasu na przygotowywanie wykonanych filmów i fotografii do prezentacji.

Piotr Stelmarczyk, Szczecin, 29.08.2016.
Zdjęcia: Magdalena Myłka

Tagi: 52. Etapowe Regaty Turystyczne, regaty, Yacht Klub Polski Szczecin
O Autorze

Piotr Stelmarczyk

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922