TYP: a1

Pierwszy dzień Gdynia Sailing Days za nami

piątek, 15 lipca 2011

Dzień pierwszy GSD i start Pucharu Trenerów / www.gdyniasailingdays.org
100 żeglarzy i 48 żeglarek przystąpiło do pierwszych regat tegorocznych Gdynia Sailing Days. Najmłodsi adepci żeglarstwa rywalizują w Pucharze Trenerów w klasie Optymist. Za nimi trzy z dziewięciu zaplanowanych wyścigów, w których ton nadawali gospodarze na czele z Mikołajem Staniulem. Organizatorem imprezy są miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski i miejscowy GOSiR.


W Gdyni stawili się żeglarze z całego kraju, w tym z tak odległych zakątków jak Nowy Targ czy Zgorzelec. Nie mogło zabraknąć miejscowych klubów. Swoich reprezentantów wystawiło cztery z nich: YKP, który jest jednocześnie organizatorem Pucharu Trenerów oraz Arka, Stal i Opti CWM.

Od rana było deszczowo, ale nie nadmiar wody był przyczyną opóźnienia o dwie godziny inauguracyjnego startu. - Była za duża fala. Wielu z tych zawodników jeszcze nie żeglowało na morzu. Dlatego w takich warunkach mogliby mieć problemy, aby wyjść nawet z portu, nie mówić o ściganiu - wyjaśniał Tomasz Chamera, dyrektor sportowy PZŻ.

Na typowych regatach zazwyczaj żeglarze w oczekiwaniu na wyścigi są pozostawieni sami sobie. - I wtedy jest nuda. Tutaj było zupełnie inaczej - podkreślają ci, którzy przyjechali do Gdyni. Gościmy zawodniczki i zawodników urodzonych w latach 1999-2003.

-W oczekiwaniu na wyścigi GOSiR przygotował dla uczestników regat rozgrywki w piłkę nożną na plaży oraz inne gry i konkursy, na przykład przeciąganie liny - podkreśla dyrektor Chamera.

Po południu ruszyła rywalizacja na wodzie. Warunki były bardzo selektywne. W pierwszym biegu wiatr był bardzo zmienny, przychodził z różnych kierunków. - Po tym wyścigu musieliśmy przestawić trasę, bo wiatr zupełnie się zmienił. Drugi wyścig był krótszy, około 30 minut, a w ostatnim pozwoliliśmy żeglarzom dłużej pobyć na wodzie - relacjonuje Jerzy Sawicki z YKP.

Więcej informacji na www.gdyniasailingdays.org.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932