TYP: a1

Aktualny ranking sterników Pucharu Bałtyku Południowego

czwartek, 20 sierpnia 2015
Informacja prasowa | Ewa Górska
Krzysztof Paul na jachcie DUŻY PTAK i Jerzy Matuszak na DANCING QUEEN z Gdańska oraz Michail Muleris na jachcie VERA z Kaliningradu aktualnymi liderami w klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego.

Puchar Bałtyku Południowego
Fot. Tadeusz Lademann

Za nami już prawie trzy miesiące regatowej rywalizacji na akwenach Bałtyku Południowego. Kalendarz regat zaliczanych do Pucharu Bałtyku Południowego (PBP) w 2015 roku obejmuje 26 imprez, z czego ponad 2/3 już się odbyły. Klasyfikacja odbywa się w grupach ORC Club, KWR i OPEN.

Po 8 imprezach zaliczanych do PBP w klasyfikacji generalnej sterników w klasie ORC Club liderem jest Krzysztof Paul (AKM Gdańsk) na jachcie DUŻY PTAK, przed Piotrem Adamowiczem (AKM Gdańsk) NEOPROFIL. Trzecią pozycję zajmuje Jerzy Jankowski ELJACHT (JK Stocznia Gdańsk) z minimalną przewagą nad zajmującym czwartą pozycję Andrzejem Sokołowskim ORSON (JK AZS Szczecin) i piątą - Marcinem Mrówczyńskim (KS Centrum Żeglarskie Szczecin) na ANTIDOTUM. Różnice punktowe pomiędzy miejscami trzecim i piątym są niewielkie, tak więc kolejne imprezy zadecydują kto ostatecznie zostanie "brązowym sternikiem" ORC Club w roku 2015.

Krzysztof Paul, lider ORC Club, przed rozpoczęciem sezonu regatowego powiedział: "W tym roku chcemy dotrymować łódkę (czego nie zdążyliśmy zrobić w ubiegłym), wystartować w kilku regatach i popracować nad zgraniem załogi. Stały skład załogi to marzenie każdej łódki. My żeglujemy zasadniczo w szóstkę, a im liczniejsza załoga tym trudniej ją utrzymać w stałym składzie. Na szczęście mamy kilku przyjaciół, którzy obiecali pomóc kiedy będzie nas za mało." Wyniki rankingu pokazują, że zaplanowane cele udało się zrealizować z doskonałym efektem.

W klasyfikacji KWR po 13 regatach prowadzi Michail Muleris VERA (JK Kaliningradzki, Kaliningrad), przed Sergeyem Zhadobko VEGA (JK Ost-West, Kaliningrad) i Tomaszem Makowskim (niezrzeszony, Elbląg) na 2 EASY.

W klasie OPEN do tej pory jest sklasyfikowanych tylko dwóch sterników (udział w minimum 3 regatach). Prowadzi Jerzy Matuszak DANCING QUEEN (niezrzeszony, Gdańsk) przed Sergeyem Pavlenko BŁAGODARNOST 2 (JK Ost-West Kaliningrad, port Gdańsk).

W ramach Pucharu Bałtyku Południowego prowadzony jest również ranking najaktywniejszych sterników. W ORC Club pięć imprez zaliczył Jerzy Jankowski z Gdańska na jachcie ELJACHT. W KWR najaktywniejsi są sternicy z Kaliningradu: Michail Muleris VERA (7), Sergey Amelichev LILU (6), Alexandr Saranevich ODYSSEY (5) oraz Marian Drabiński LITWINKA (MKŻ Dal) z Fromborka (5). W klasie OPEN w pięciu klasyfikowanych imprezach wystartował Jerzy Matuszak na jachcie DANCING QUEEN z Gdańska.

Puchar Bałtyku Południowego (PBP) polega na objęciu wspólną klasyfikacją sterników i załogi jachtów rekreacyjnych biorących udział w tradycyjnie dotąd rozgrywanych regatach, objętych kalendarzami poszczególnych regionów. Jego celem jest integracja i uaktywnienie żeglarzy w pasie Bałtyku Południowego - od Szczecina do Kaliningradu. W projekcie uczestniczą Pomorski Związek Żeglarski, Zachodniopomorski i Elbląski Okręgowe Związki Żeglarskie oraz Gdańska i Kaliningradzka Federacja Żeglarska. Patronat nad cyklem objęli marszałkowie województw zaangażowanych w projekt.

Klasyfikacja odbywa się w trzech grupach: ORC Club, KWR i OPEN. Zwycięzcy w poszczególnych grupach są wyłaniani na podstawie sześciu najlepszych wyników osiągniętych w regatach objętych kalendarzem PBP, przy czym dodatkowo punktowany jest udział w regatach rozgrywanych na akwenie różnym od miejsca rzeczywistego stacjonowania jachtu oraz na akwenie morza otwartego. Zwycięzcą klasyfikacji PBP w każdej klasie zostanie sternik, który zdobędzie najwyższą liczbę punktów.

Kalendarz imprez Pucharu Bałtyku Południowego oraz aktualna klasyfikacja sterników znajduje się na stronie: http://zeglarski.info/kategorie/puchar-baltyku-poludniowego/
Tagi: Puchar Bałtyku Południowego
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601