TYP: a1

Otwarcie regat Orvaldi Nord CUP za nami

poniedziałek, 29 czerwca 2015
Informacja prasowa
Za nami otwarcie jubileuszowych regat Orvaldi Nord CUP. Wystartowały Mistrzostwa Polski klas Nautica 450, Hobie 16 i Hornet oraz kobiety na Laserach 4.7 i juniorzy Laser Standard. Żeglarze na jachtach Delphia 24 OD, Europa, Finn, Laser Radial, Laser 4.7 (mężczyźni), Micro, OK Dinghy i Scandinavia Skippi 650 rozpoczęli rywalizację o kolejne w tym sezonie punkty Pucharu Polski.


fot. Sail Spotting / Bartosz Modelski


Pierwszy regatowy poranek X jubileuszowych Regat Orvaldi Nord CUP na wodzie przywitał żeglarzy słabym wiatrem. Komisja sędziowska mimo wszystko zarządziła zejście na wodę, co było bardzo dobrą decyzją, bo na szczęście nastąpiła poprawa, rozwiało się i można było zacząć rywalizację.

- Podjęliśmy decyzję, aby wszystkie trzy trasy wyszły na akwen regatowy na planowaną godzinę startu. Na początku wszystkich akwenach tego wiatru praktycznie nie było, takie 1-1,5 m/s, ale z czasem przychodziło go coraz więcej z północy i ok. godz. 13:00 mieliśmy już regularny wiatr, 3 m/s z kierunków północny, północny wschód, który później rozwinął się nawet do 5 m/s. Wyścigi przebiegły sprawnie, także mimo słabowiatrowych prognoz, bardzo dobry i udany dzień pierwszy – podsumował sędzia główny zawodów, Tomasz Sawukinas.

W klasie Finn, w której startuje m.in. olimpijczyk Piotr Kula, już od samego początku mamy ciekawą rywalizację:

- Dziś mieliśmy trzy wyścigi w klasie Finn. Wszystkie trzy były bardzo wymagające, pierwsze dwa, ponieważ mieliśmy niewiele wiatru, a większość moich przeciwników jest lżejsza, więc mieli po prostu lepszą prędkość. Ciężko sobie z tym poradzić, bo nawet najlepsza taktyka na brak prędkości nie pomaga. W związku z tym meldowałem się na mecie drugi, raz za Jeremim Zimnym, raz za Bartoszem Ptakiem. Trzeci wyścig był jeszcze dodatkowo bardziej wyczerpujący i trudny, ponieważ mieliśmy free pumping, tzn. na kursach z wiatrem możemy zagarniać żaglem wiatr, tak jak wioślarze zagarniają wodę wiosłem. Jest to wymagające fizycznie, ale wyścig jest szybszy – powiedział nam o pierwszym dniu startów Piotr Kula, nasz Olimpijczyk. - Mamy jeszcze dwa dni przed sobą. Mam nadzieję, że będziemy mieli na tyle dużo wiatru, żeby się pościgać. Impreza jest super i walczymy.

Przed nami kolejne dni Orvaldi Nord CUP. Jutro poznamy zwycięzców w klasach Delphia 24 OD, Micro i Scandinavia Skippi, a w poniedziałek poznamy pierwszych zwycięzców Mistrzostw Polski. Liczymy na dobry wiatr i dobrą, sportową rywalizację. Zapraszamy do AZS COSA Galion w gdańskich Górkach Zachodnich.TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959