TYP: a1

Na Orvaldi Nord CUP rozdane medale Mistrzostw Polski

wtorek, 30 czerwca 2015
Informacja prasowa
W pierwszy weekend na Orvaldi Nord CUP w Górkach Zachodnich wystartowała bardzo duża grupa Laserów - łącznie około 100 zawodników w klasach Laser 4.7, Radial i Standard. Dla tych ostatnich były to Mistrzostwa Polski Juniorów, żeglarki w na Laserach 4.7 walczyły o Mistrzostwo Polski, a pozostali - o punkty w Pucharach Polski.


fot. Sail Spotting / Bartosz Modelski


- Na tych regatach jestem już po raz drugi. Co prawda w ubiegłym roku jako sędzia, tym razem jako trener. Przyjechałem tutaj ze swoimi podopiecznymi, bo regaty te są na prawdę dobrze zorganizowane, na wysokim poziomie. Jesteśmy tutaj w sporym składzie 10 zawodników, startując w klasach Laser 4.7, Radial i Standard, a więc w całym przekroju wielkości żagla. Dla nas jest to element przygotowań do Mistrzostw Europy, które w przyszłym miesiącu odbędą się w Gdyni. Nie nie mieliśmy wysokich celów, na regaty zjechała bardzo duża grupa Laserów, więc dla moich zawodników było to raczej szkolenie i ogrywanie się w wysokiej stawce. Pogoda dopisuje, jest świetny klimat, dobra organizacja, więc wszyscy są zadowoleni. Na pewno za rok też tu przyjedziemy - powiedział nam Rafał Milczarczyk, trener MKŻ Arka Gdynia.

Mistrzostwo Polski Juniorów w Laserze Standard wywalczył Dawid Kania z Poznania, mistrzynią Polski Laser 4.7 została Katarzyna Pic z Poznania, zaś wśród mężczyzn najlepszy był Maxim Dziahel z USiT Grodno. Na Laserze Radialu najlepiej pływała Magda Kwaśna z Chojnic.

Załogi klasy Nautica 450, podobnie jak w roku ubiegłym walczyły na Orvaldi Nord CUP w Mistrzostwach Polski. Pawłowi Nawrockiemu nie udało się obronić tytułu - zajął tym razem drugie miejsce o włos za zwyciężczynią, Anną Jabłońską:

- To mój drugi start na Nautice, ale udało nam się wygrać. Muszę przyznać, że nie było łatwo. Warunki pogodowe mieliśmy przeróżne, od słabego wiatru aż do mocniejszego. W mojej klasie wystartowało 8 zespołów, które podzieliły się tutaj tak jakby na dwie stawki, cztery łódki nieco mocniejsze niż cztery pozostałe, ale w zasadzie do końca nie było wiadomo kto stanie na podium. Tymbardziej cieszy nas zdobyte Mistrzostwo Polski - podsumowała zawody Anna Jabłońska, która wygrała w klasie Nautica 450. - Bardzo fajna organizacja, wszystko profesjonalnie, mam nadzieję wystartować tu za rok.

O Mistrzostwo Polski rywalizowały jeszcze dwie klasy. W Hobie 16 zdecydowanie najlepszy był Robert Wilczyński - wygrał wszystkie wyścigi, a w klasie Hornet - Mirosław Marcinkiewicz.

Pozostałe klasy walczyły o punkty Pucharu Polski. W klasie Finn zwyciężył Jeremi Zimny, tuż przed ubiegłorocznym triumfatorem, Piotrem Kulą, na Europach - Jan Pic, a w OK Dinghy Paweł Pawlaczyk.

Dzień wcześniej, w niedzielę, regaty zakończyły klasy Delphia 24, Scandinavia Skippi 650 i Micro. Bez większych niespodzianek zakończyła rywalizację klasa Micro. Tam najlepszy okazał się wielokrotny Mistrz Świata klasy Micro, zawodnik Stali Gdynia, Piotr Tarnacki na jachcie Roca. Zawody skończyły też klasa Delphia 24 OD. Najlepiej ścigał się tym razem team Star Telecom Waldemara Sałaty. Natomiast na najwyższym stopniu podium w klasie Scandinavia Skippi 650 uplasował się Rafał Moszczyński z Grupy Sztorm.

W środę na Orvaldi Nord CUP na wodę zejdą Korsarze rozpoczynając tym samym Mistrzostwa Europy Korsar Euro CUP, które potrwają do soboty. Szykuje się bardzo ciekawa rywalizacja pomiędzy załogami z Polski, Niemiec i Austrii.

Dotychczasowe rezultaty:

Laser Standard
1. Dawid Kania, ŻLKS Poznań
2. Adrian Raczkowski, UKŻ Wiking Toruń
3. Jakub Rodziewicz, Sejk Pogoń Szczecin

Laser 4.7 (Open Girls)
1. Katarzyna Pic, ŻMKS-Poznań
2. Magdalena Daniszewska, MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko
3. Marian Williams, Jasia Hong Kong

Laser 4.7 (Open Boys)
1. Maxim Dziahel, USiT Grodno
2. Damian Kosmalski, CHKŻ Chojnice
3. Szymon Pawlik, KS Centrum Żeglarskie Szczecin

Laser Radial
1. Magda Kwaśna, CHKŻ Chojnice
2. Natalia Stawiarska, MKS 2 Warszawa
3. Julia Oleksiuk, AZS Uniwersytet Warszawski

Nautica 450
1. Anna Jabłońska, HRM Racing Team, JKW Poznań
2. Paweł Nawrocki
3. Witold Małecki, ProData, ProData Sailing Team

Hobie 16
1. Robert Wilczyński, PHCA
2. Bartłomiej Janiszewski, Finder/ ana.com.pl, PHCA
3. Dominique Bohdziewicz, UKS NAVIGO Sopot

Hornet
1. Mirosław Marcinkiewicz, WKŻ Wolsztyn
2. Tomasz Pikula, WKŻ Wolsztyn
3. Tomasz Derwinis, MOS 2 Warszawa

Finn
1. Jeremi Zimny, WKŻ Wolsztyn
2. Piotr Kula, Gdański Klub Żeglarski
3. Szymon Winiarski, WKŻ Wolsztyn

Europa
1. Jan Pic, ŻMKS Poznań
2. Krzysztof Matysik, WKŻ Wolsztyn
3. Joanna Małyszka, KŻ MEWA POZNAŃ

OK Dinghy
1. Paweł Pawlaczyk, JKW Poznań
2. Jakub Kania, ZLKS POZNAŃ
3. Robert Œwięcki, MOS 2 Warszawa

Micro
1. Piotr Tarnacki, ROCA, 77 racing - STAL GDYNIA
2. Paweł Bogdan, SAILDEV, SŻ Płock
3. Maciej Grodzki, ALTER EGO, Klub Marynistyczny KAPER

Delphia 24OD
1. Waldemar Sałata, Star Telekom, KS Spójnia Warszawa
2. Piotr Kędziora, CELLFAST, Cellfast Sailing Team
3. Michał Korneszczuk, Yacht Klub Stal GDYNIA

Scandinavia Skippi 650
1. Rafał Moszczyński, Johnny Black, Sztorm Grupa
2. Dominik Ostrowski, Opcja.pl, MKS 2 Warszawa
3. Jan Siekierzyński, Volvo Ocean Race, SSS
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520