TYP: a1

Ostatnia prosta przed regatami TRANSAT Jacques Vabre

czwartek, 10 października 2013
Informacja prasowa
ShutterSail.com - Robert Hajduk || Transat Jacques Vabre 2013
ShutterSail.com - Robert Hajduk ||
Transat Jacques Vabre 2013
Zespół ENERGA Sailing, w składzie Zbigniew „Gutek” Gutkowski i Maciej „Świstak” Marczewski, jest na ostatniej prostej przygotowań do transatlantyckich regat Transat Jacques Vabre. Na ostatniej prostej są również organizatorzy imprezy. W „sercu” Paryża, w kinie Max Linder Panorama, odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli wszyscy uczestnicy rywalizacji.

Podczas konferencji prasowej, organizatorzy przybliżyli historię regat Transat Jacques Vabre oraz wyzwania, jakie czekają żeglarzy podczas najważniejszych regat oceanicznych świata, rozgrywanych jesienią 2013 roku. Wśród tej elity nie zabraknie Polaków. Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski na jachcie ENERGA wystartują w klasie IMOCA Open 60. Będzie to ich wspólny debiut i zarazem historyczny start polskiej załogi w tych prestiżowych zawodach o 20-letniej tradycji.

Jest to dla nas niezwykle ważna impreza z kilku powodów. Przede wszystkim chcemy godnie reprezentować Polskę oraz jak najlepiej przygotować się do okołoziemskich regat Barcelona World Race, które wystartują w przyszłym roku. Udział w Transat Jacques Vabre wymaga od nas nie tylko wysokich umiejętności, ale i perfekcyjnie przygotowanego sprzętu. Jacht ENERGA jest stworzony do oceanicznego ścigania, dlatego emocji w czasie regat na pewno nie zabraknie. Chcemy zaprezentować się jak najlepiej i uzyskać dobry wynik – podkreślił Zbigniew Gutkowski, skiper jachtu ENERGA.

Trasa regat jest wyznaczona przez XVIII-wieczny, tzw. „szlak kawowy”. Wszyscy żeglarze wypłyną 3. listopada br. z portu we francuskim Hawrze. Zmagania na Oceanie Atlantyckim potrwają około trzech tygodni, a zakończą się w brazylijskim mieście Itajai.

Organizatorzy podkreślili, że port w Hawrze ma dla Francuzów szczególne znaczenie. Jest to największa marina w kraju, a od chwili otwarcia wioski regatowej stanie się mekką żeglarzy i kibiców. Rywalizacja w Transat Jacques Vabre stanowi dla nas bezpośrednie przetarcie szlaków. Mam nadzieję, że sprostamy zadaniu i w dobrych nastrojach przystąpimy do przygotowań przed najważniejszą żeglarską imprezą 2014 roku, czyli Barcelona World Race – powiedział Maciej Marczewski, szef techniczny zespołu i drugi skiper jachtu ENERGA.

W ubiegłym tygodniu załoga ENERGA Sailing zakończyła etap prac przeprowadzanych na lądzie. Jednostkę ponownie umieszczono na wodzie. Obecnie trwają prace m.in. przy regulacji masztu. Jacht ENERGA jest najnowocześniejszą jednostką regatową tego typu w Polsce.

Popularnego „Gutka” i „Świstaka” czeka jeszcze jedna konferencja prasowa (piątek; 18 października), tym razem w gdańskim hotelu Hilton, podczas której pożegnają się ze wszystkimi kibicami w naszym kraju. Po jej zakończeniu, bezpośrednio wypłyną do Francji na start regat.

Na starcie 11. edycji TRANSAT Jacques Vabre stanie 45 załóg podzielonych na cztery klasy żeglarskie. Jest do drugi najlepszy wynik frekwencyjny w historii tych prestiżowych regat.

Więcej informacji znajduje się na stronach www energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601