TYP: a1

Zespół Energa Sailing przygotowuje się do regat Transat Jacques Vabre

wtorek, 8 października 2013
Informacja prasowa
Jacht ENERGA foto by Mark Lloyd
Fot. Mark Lloyd
Niespełna miesiąc pozostał do historycznego startu polskiej załogi w regatach Transat Jacques Vabre. O jak najlepszy wynik powalczy zespół ENERGA Sailing, Zbigniew „Gutek” Gutkowski i Maciej „Świstak” Marczewski. W gdańskiej stoczni Sunreef trwa ostatnia faza przygotowań jachtu ENERGA do tej prestiżowej transatlantyckiej rywalizacji o 20-letniej tradycji.


Dla Polaków, którzy 3 listopada wypłyną z portu we francuskim Hawrze i wystartują w klasie IMOCA Open 60., będzie to wspólny debiut w zawodach regatowych. Trasa regat, która jest wyznaczona przez XVIII-wieczny tzw. „szlak kawowy”, wymaga od żeglarzy nie tylko wysokich umiejętności, ale i perfekcyjnego przygotowania sprzętu.

Zakończono już etap prac przeprowadzanych na lądzie, co pozwoliło na ponowne umieszczenie jachtu na wodzie i przygotowywanie takielunku. Sprawne działania serwisowe najnowocześniejszej jednostki regatowej tego typu w Polsce cieszą „Gutka”. „Mam nadzieję, że 10 października wypłyniemy już na testy pełnomorskie, a nie na Zatoce Gdańskiej. W tym momencie trwają prace przy regulacji masztu i sprawdzenie takielunku” – powiedział Zbigniew Gutkowski.

Z załogą współpracuje także Bogusław Grudnik, ekspert w zakresie bezpieczeństwa statków… powietrznych. Dzięki jego technicznemu wsparciu, na jachcie ENERGA zastosowano instalację neutralizującą oddziaływanie wyładowań atmosferycznych, dotychczas znaną z samolotów pasażerskich.

Nowością i ciekawostką jest to, że na maszcie pojawią się specjalne antenki, neutralizujące ładunki elektryczne, które mogą wpływać na pracę urządzeń elektronicznych i kompasu, ponieważ powstaje pole magnetyczne i elektromagnetyczne, mające wpływ na sygnał elektroniczny. Nie ma to znaczenia na jachcie, który ma np. metalowy kil, ale w przypadku całkowicie węglowej jednostki, jaką jest ENERGA, trzeba to brać pod uwagę. Jest to technologia używana w samolotach” – dodał popularny „Gutek”.

Start w regatach Transat Jacques Vabre jest dla polskiej załogi istotny przede wszystkim dlatego, że stanowi bezpośrednie przetarcie przed najważniejszą imprezą przyszłego roku – regatami okołoziemskimi Barcelona World Race.

Na starcie 11. edycji TRANSAT Jacques Vabre stanie blisko 50 załóg podzielonych na cztery klasy żeglarskie. Po raz pierwszy, zaprezentują się one wspólnie już 8 października podczas oficjalnej konferencji prasowej w Paryżu.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 March

Z Kep (w Kambodży) na "Marie Therese" wyruszył w swój pierwszy rejs Bernard Moitessier; rozbił się na rafach w pobliżu wyspy Diego Garcia.
wtorek, 25 marca 1952
Zmarł Tadeusz Adamowicz, żeglarz i instruktor żeglarstwa, autor m.in. podręcznika "Komendy żeglarskie".
wtorek, 25 marca 1980
Urodził się Karol Olgierd Borchardt, kapitan żeglugi wielkiej, znany głównie jako autor książek marynistycznych, m.in. "Znaczy kapitan", "Krążownik spod Samosierry".
sobota, 25 marca 1905