TYP: a1

Okołoziemskie regaty samotników rozpoczęte

poniedziałek, 18 października 2010
Weronika Morys
GutekRegaty Velux 5 Oceans, w których po raz pierwszy startuje Polak, Zbigniew Gutkowski, rozpoczęły się w niedzielę, 17 października. Inauguracji wyścigu we francuskim La Rochelle towarzyszyła piękna słoneczna pogoda oraz tysiące kibiców, którzy przybyli, żeby pożegnać żeglarzy przed 30 000-milowym rejsem.

Po wielu miesiącach przygotowań o godzinie 16 czasu lokalnego nareszcie rozbrzmiał dźwięk pistoletu startowego i najstarsze okołoziemskie regaty samotników Velux 5 Oceans zostały oficjalnie rozpoczęte. Wyścig jest rozgrywany co 4 lata, a tegoroczna edycja jest ósmą w 28-letniej historii regat. Wyścig składa się z pięciu etapów, z których pierwszy kończy się w Kapsztadzie.

Ponad 400 łodzi z rodziną i przyjaciółmi skipperów oraz fanami i dziennikarzami towarzyszyło jachtom w drodze na linię startu. Demonstrując idealne wyczucie czasu, jako pierwszy na starcie pojawił się Gutkowski. Jacht Operon Racing był również pierwszy na pierwszym znaku. Teraz prowadzi Brad Van Liew na jachcie Le Pingouin, a Gutek jest drugi.

We wtorek rano zawodnicy powinni znaleźć się na wysokości przylądka Finisterre. Pozycje wszystkich jachtów można śledzić na bieżąco na stronie www.velux5oceans.com za pomocą przeglądarki Race Viewer. Pierwszy z żeglarzy powinien dotrzeć do Kapsztadu po około dwudziestu dniach.

Velux 5 Oceans
Legendarny żeglarz Sir Robin Knox-Johnston żegna Zbigniewa Gutkowskiego przed wyruszeniem w rejs.

Źródło: www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 April

Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861