TYP: a1

Nowa klasa - w sam raz dla młodych

czwartek, 7 października 2010
Anna Karczewska

Już jutro na jeziorze Czos odbędą się pokazowe regaty łódek nowej klasy żeglarskiej - RS Tera, którą do Polski wprowadza Mateusz Kusznierewicz. Łódka ma być alternatywą dla młodych żeglarzy, którzy wyrośli już z Optymista, ale chcą kontynuować żeglarską przygodę.



Z inicjatywy mistrza olimpijskiego, Mateusza Kusznierewicza i przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim, do polskiego systemu szkolenia dzieci i młodzieży zostanie wprowadzona nowa klasa żeglarska – RS Tera. Pierwsze regaty odbędą się w dniach 9 i 10 października w Mrągowie.

Na czym żeglować po Optimiście? Często słyszymy takie pytanie z ust rodziców, których pociechy wyrastają z tej łódki. Wybór nie jest prosty. Laser 4.7, Laser Radial lub łódki dwuosobowe są znacznie większe i droższe niż mały, lekki Optymist. Większość dzieci rezygnuje więc z pływania po „wyrośnięciu” z Optymista. Dla dobra rodzimego sportu, wzorem krajów zachodnich, należało wprowadzić klasę pośrednią - pomost, który połączy kolejne szczeble żeglarskiej kariery.

„Dzieciaki z klubów żeglarskich, z którymi rozmawiałem, narzekały, że nie mają na czym pływać, jak podrosną. – mówi Mateusz Kusznierewicz, polski mistrz olimpijski w żeglarstwie – Klubów żeglarskich i rodziców często nie stać na zakup drogich, olimpijskich łódek, a dla nastolatków pływanie na malutkich Optymistach w pewnym wieku nie jest już atrakcyjne.”

W ciągu ostatnich lat próbowano kilkakrotnie wprowadzić do Polski nowe klasy, które wypełniłyby lukę i, będąc nowocześniejszymi i przyjaźniejszymi młodym żeglarzom konstrukcjami, zatrzymały ich przy żeglarstwie. Jednak żadna z nich nie zagościła w polskim żeglarstwie na dłużej i nie została uznana za ogólnopolską klasą żeglarską. Z każdą próbą jednak jesteśmy bliżej sukcesu. „Od początku tego roku jeździliśmy po europejskich targach żeglarskich i szukaliśmy łódek, które spełniały by nasze wymagania – mówi Kusznierewicz – przyglądaliśmy się programom szkoleniowym w innych krajach. W maju na Zatoce Gdańskiej odbyły się testy 10 różnych łódek. Testowali je oczywiście młodzi żeglarze pod okiem trenerów i działaczy PZŻ. To ich oceny sprawiły, że wybraliśmy RS Tera.”

RS Tera to nowoczesna łódka z angielskiej stoczni RS Sailing. Jej wymiary i ciężar powodują, że jest idealna do szkolenia dzieci i młodzieży (Długość - 2,87 m, Szerokość 1,23 m, Waga - 47 kg, Powierzchnia żagli - 4,8 m2 ), a przy tym jest atrakcyjna i szybka, co może podobać się młodym adeptom żeglarstwa.

Od września odbywały się testy i treningi na nowych łódkach m.in. na Zalewie Zegrzyńskim i w Giżycku. Do Polski sprowadzono na razie 10 sztuk, na których jeszcze w tym sezonie zostaną rozegrane dwie imprezy. Najbliższa to Mistrzostwa Klubu Sportowego „Baza Mrągowo” w przyszły weekend. Na jeziorze Czos wystartują klasy: 470, 420, 29er, Cadet, L`Equipe, Laser Radial, Laser Radial Masters, Laser Standard Masters, Laser4,7, Optimist A,B, Optimist – Nivea, RSX, BiC Techno 7.8, BiC Techno 5.8. Będzie to świetna okazja aby, żeglarze o różnym wzroście, wadze i wieku wypróbowali RS Terę. Podczas regat planowane jest żeglowanie w formule pokazowej dla zawodników ze wszystkich klas biorących udział w imprezie. Wszystko po to, aby jak najwięcej młodych żeglarzy spróbowało swoich sił na RS Tera.

Kolejnym testem dla nowej konstrukcji będą regaty 16 i 17 października w Porcie Jachotwym Nieporęt, na które już dzisiaj trenerzy zapisują młodych zawodników z warszawskich klubów.

Kontakt w sprawach nowej klasy:
Franek Badowski, tel. 796112811



TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 kwietnia

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942