TYP: a1

Startuje Nord Cup 2014

piątek, 27 czerwca 2014
Informacja prasowa
Nord CupBlisko 200 jednostek zgłosiło się do dziewiątej edycji regat Nord Cup. Wśród uczestników będzie m.in. olimpijczyk z Londynu, Piotr Kula. W dziewięciodniowej rywalizacji, od 28 czerwca do 6 lipca, zaprezentują się żeglarze aż w 20 klasach. Hobie 16, Hornet i Nautica 450 na wodach Zatoki Gdańskiej wyłonioną mistrzów Polski. Bazą zmagań jest Centrum AZS Galion w Górkach Zachodnich. Walka na wodzie doskonale będzie widoczna z plaż w: Brzeźnie, Stogach i Sobieszewie.

W sobotę, w samo południe wystartuje Nord Cup 2014. To już dziewiąta edycja tych zmagań, która od 2010 roku gości w jednej z najnowocześniejszych marin w Polsce - Galion AZS Marina. Przeniesienie regat do gdańskich Górek Zachodnich nadało im nowego wymiaru. Gdy w premierowej edycji, w 2006 roku w Jastarni wystartowało 17 jachtów, obecnie spodziewamy się ponad dziesięć razy więcej jednostek.

- W Centrum Galion żeglarstwo obecne jest nie tylko od święta. Poza Nord Cup po raz trzeci z rzędu zorganizujemy m.in. mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich. Rozwijamy również szkółkę dla najmłodszych w klasie Optymist. Trwa również rekonstrukcja jachtu AZS Wrocław "Panorama" - wylicza Rafał Zakrzewski, dyrektor AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego Galion w gdańskich Górkach Zachodnich.

Nor Cup wystartuje 28 czerwca i trwać będzie do 6 lipca. W programie jest rywalizacja aż w 20 klasach żeglarskich. Na początek stanie na starcie dziewięć z nich: Delphia 24 OD, Skippi 650, Hobie 16, Hornet, Finn, Nautica 450, Europa, OK Dinghy i Snipe. Rywalizacja w trzech z nich ma rangę mistrzostw Polski. Medale zostaną rozdane w takich specjalnościach jak: Hobie 16, Hornet i Nautica 450.

Zaraz po nich, we wtorek, ścigać się będą zawodnicy w klasie Laser 4.7, a także Optimist, Open BiC i Techno 293.

W piątek dzień przerwy od wyścigów, ale nie od pływania. Tego dnia o godz. 14:00 odbędzie się sesja treningowa dla jachtów morskich, przeprowadzona będzie pod okiem trenerów z żaglowni North Sails. To świetna okazja do ostatniego sprawdzenia się przed wyścigami drugiego weekendu, w tym Wyścigiem o Bursztynowy Puchar Neptuna, który odbędzie się w sobotę (5.07.2014) o godz. 12:00.

Również w pierwszy lipcowy weekend startować będą jachty klas D-One, 505, Korsarz, Żagle 500, Micro, jachty klasyfikowane wg ORC Club, KWR i kategoria OPEN oraz Omega Sport i Omega Standard.

Zapowiada się ostra rywalizacja. W trakcie rejestracji on-line zgłosiło się blisko 200 jednostek, a to nie koniec, gdyż zawodnicy mogą się rejestrować również na miejscu, w biurze regat. Kto zobaczymy podczas regat Nord CUP?

W Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, wystartuje Piotr Tarnacki, wielokrotny mistrz świata w klasie Micro oraz Zbigniew Gutkowski, drugi w VELUX 5 OCEANS 2011. Obok jachtów morskich, zobaczymy w tym roku spore grono kitesurferów.

W klasie Delphia pojawi się m.in. aktualny lider Pucharu Polski, Vectra Sailing Team oraz oba zespoły sklasyfikowane aktualnie tuż za nim, Apotex i Cellfast.

Natomiast w klasie Finn szykuje się bardzo silna konkurencja dla Piotra Kuli, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012). Wśród startujących zapowiedział się m.in. Jarosław Kula, ojciec olimpijczyka.

Równie silna ekipa ma się pojawić w klasie Laser 4.7, która pojawi się tu po raz pierwszy - dotychczas zarejestrowały się 24 osoby.

Po raz kolejny na starcie staną jachty klasy Korsarz, w tym ubiegłoroczny zwycięzca, Jerzy Czerwiński na POL14. W klasie 505 także pojawi się broniący tytułu Bartosz Makała, który pływać będzie na nowej łodzi.

Natomiast wśród startujących w klasie Omega zobaczymy m.in. prezesa klasy, Tomasza Micewicza oraz Kamila Ortyla, byłego reprezentanta Polski w klasie 49er.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001