TYP: a1

Startuje Nord Cup 2014

piątek, 27 czerwca 2014
Informacja prasowa
Nord CupBlisko 200 jednostek zgłosiło się do dziewiątej edycji regat Nord Cup. Wśród uczestników będzie m.in. olimpijczyk z Londynu, Piotr Kula. W dziewięciodniowej rywalizacji, od 28 czerwca do 6 lipca, zaprezentują się żeglarze aż w 20 klasach. Hobie 16, Hornet i Nautica 450 na wodach Zatoki Gdańskiej wyłonioną mistrzów Polski. Bazą zmagań jest Centrum AZS Galion w Górkach Zachodnich. Walka na wodzie doskonale będzie widoczna z plaż w: Brzeźnie, Stogach i Sobieszewie.

W sobotę, w samo południe wystartuje Nord Cup 2014. To już dziewiąta edycja tych zmagań, która od 2010 roku gości w jednej z najnowocześniejszych marin w Polsce - Galion AZS Marina. Przeniesienie regat do gdańskich Górek Zachodnich nadało im nowego wymiaru. Gdy w premierowej edycji, w 2006 roku w Jastarni wystartowało 17 jachtów, obecnie spodziewamy się ponad dziesięć razy więcej jednostek.

- W Centrum Galion żeglarstwo obecne jest nie tylko od święta. Poza Nord Cup po raz trzeci z rzędu zorganizujemy m.in. mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich. Rozwijamy również szkółkę dla najmłodszych w klasie Optymist. Trwa również rekonstrukcja jachtu AZS Wrocław "Panorama" - wylicza Rafał Zakrzewski, dyrektor AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego Galion w gdańskich Górkach Zachodnich.

Nor Cup wystartuje 28 czerwca i trwać będzie do 6 lipca. W programie jest rywalizacja aż w 20 klasach żeglarskich. Na początek stanie na starcie dziewięć z nich: Delphia 24 OD, Skippi 650, Hobie 16, Hornet, Finn, Nautica 450, Europa, OK Dinghy i Snipe. Rywalizacja w trzech z nich ma rangę mistrzostw Polski. Medale zostaną rozdane w takich specjalnościach jak: Hobie 16, Hornet i Nautica 450.

Zaraz po nich, we wtorek, ścigać się będą zawodnicy w klasie Laser 4.7, a także Optimist, Open BiC i Techno 293.

W piątek dzień przerwy od wyścigów, ale nie od pływania. Tego dnia o godz. 14:00 odbędzie się sesja treningowa dla jachtów morskich, przeprowadzona będzie pod okiem trenerów z żaglowni North Sails. To świetna okazja do ostatniego sprawdzenia się przed wyścigami drugiego weekendu, w tym Wyścigiem o Bursztynowy Puchar Neptuna, który odbędzie się w sobotę (5.07.2014) o godz. 12:00.

Również w pierwszy lipcowy weekend startować będą jachty klas D-One, 505, Korsarz, Żagle 500, Micro, jachty klasyfikowane wg ORC Club, KWR i kategoria OPEN oraz Omega Sport i Omega Standard.

Zapowiada się ostra rywalizacja. W trakcie rejestracji on-line zgłosiło się blisko 200 jednostek, a to nie koniec, gdyż zawodnicy mogą się rejestrować również na miejscu, w biurze regat. Kto zobaczymy podczas regat Nord CUP?

W Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, wystartuje Piotr Tarnacki, wielokrotny mistrz świata w klasie Micro oraz Zbigniew Gutkowski, drugi w VELUX 5 OCEANS 2011. Obok jachtów morskich, zobaczymy w tym roku spore grono kitesurferów.

W klasie Delphia pojawi się m.in. aktualny lider Pucharu Polski, Vectra Sailing Team oraz oba zespoły sklasyfikowane aktualnie tuż za nim, Apotex i Cellfast.

Natomiast w klasie Finn szykuje się bardzo silna konkurencja dla Piotra Kuli, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012). Wśród startujących zapowiedział się m.in. Jarosław Kula, ojciec olimpijczyka.

Równie silna ekipa ma się pojawić w klasie Laser 4.7, która pojawi się tu po raz pierwszy - dotychczas zarejestrowały się 24 osoby.

Po raz kolejny na starcie staną jachty klasy Korsarz, w tym ubiegłoroczny zwycięzca, Jerzy Czerwiński na POL14. W klasie 505 także pojawi się broniący tytułu Bartosz Makała, który pływać będzie na nowej łodzi.

Natomiast wśród startujących w klasie Omega zobaczymy m.in. prezesa klasy, Tomasza Micewicza oraz Kamila Ortyla, byłego reprezentanta Polski w klasie 49er.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002