TYP: a1

Inauguracja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku 2012

środa, 16 maja 2012
Informacja prasowa
15 maja 2012 o godzinie 12.00 odbyła się oficjalna inauguracja trzeciej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Od 2010 roku uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów, w trakcie kilkugodzinnych rejsów po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, uczą się podstaw żeglowania oraz podziwiają swoje miasto od strony wody. W Ośrodku Kultury Morskiej spotkali się twórcy oraz sympatycy Programu.

Celem Programu Edukacji Morskiej jest popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Podczas inauguracji twórcy Programu opowiadali o jego założeniach, dotychczasowych osiągnięciach oraz planach na przyszłość. Od pierwszej edycji projektu w rejsy po wodach Gdańska wypłynęło już ponad siedem tysięcy uczniów pierwszych klas gdańskich gimnazjów, a w tym roku dyplom ukończenia rejsu otrzyma dziesięciotysięczny uczestnik! Trasa rejsów przebiega wzdłuż licznych gdańskich zabytków, których historię przybliżają uczniom wykwalifikowani sternicy. W programie każdego rejsu jest także zwiedzanie historycznej Twierdzy Wisłoujście. W tym roku dzięki udanej współpracy z instytucjami partnerującymi Programowi – Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Muzeum Historycznym Miasta Gdańska – dyplomy, które uczniowie otrzymają po ukończeniu każdego rejsu, będą upoważniały do bezpłatnego wstępu do wybranych oddziałów obu instytucji.

Od pierwszej edycji z radością obserwuję entuzjazm z jakim gdańska młodzież poznaje podstawy żeglarstwa – mówi Mateusz Kusznierewicz pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. – Dzisiejsza inauguracja jest doskonałą okazją do tego by podzielić się naszymi sukcesami oraz planami na najbliższe lata.

Program rozwija się z roku na rok. Goście uroczystości mieli okazję wysłuchać wystąpień przedstawicieli instytucji partnerujących, które przyczyniły się do poszerzenia zakresu Programu. Niezwykle ważnym elementem morskiej edukacji jest ekologia. W tym roku, we współpracy z ze Stacją Morską Instytutu Uniwersytetu Gdańskiego i Komendą Miejską Policji w Gdańsku realizowany jest ogólnopolski konkurs dla gimnazjalistów „Wszyscy dbamy o Bałtyk“. Przed każdym z uczestników stoi szansa wygrania wakacyjnego rejsu na jachtach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku! Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, odpowiedzieć na cztery pytania z dziedziny ekologii i bezpieczeństwa oraz napisać pracę na temat – „Jak dbając o wodę w swoim najbliższym otoczeniu – dbam o Bałtyk”. Celem konkursu jest uświadomienie współodpowiedzialności każdego mieszkańca Polski za czystość wody w Bałtyku oraz upowszechnienie zasad bezpiecznego spędzania czasu nad wodą. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić na stronie www.programedukacjimorskiejwgdansku.pl do 22 maja 2012!

Na zakończenie oficjalnej części inauguracji, nad Motławą zabrzmiał dzwon okrętowy Generała Zaruskiego. Serce tego historycznego żaglowca wróciło do Gdańska w 2009 roku. Uroczyste zwieńczenie inauguracji, z pokładów jachtów obserwowali uczniowie, którzy tego dnia rozpoczynali swoją żeglarską przygodę z Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku. Być może dzięki projektowi „Gdańsk Ratuje żaglowiec” realizowanemu przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, dzisiejsi uczestnicy Programu wejdą kiedyś w skład załogi tej wyjątkowej jednostki. Do uderzenia w zabytkowy dzwon zaproszony został Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Rozpoczęła się trzecia edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932