TYP: a1

Polacy wystartowali w Round Texel Race

poniedziałek, 30 czerwca 2014
Informacja prasowa
Round Texel RaceW minioną sobotę (28 czerwca 2014) wokół wyspy Texel w Holandii odbyła się 37 edycja największych na świecie regat katamaranów Round Texel Race. Do wyścigu zgłoszonych zostało ponad 500 załóg z całego Świata w tym polska załoga Filip Walczak – Magda Makowska. Finałowe regaty wokół wyspy poprzedzone były trzema dniami wyścigów Texel Dutch Open, w których jednak polska załoga nie brała udziału.

„Przyjechaliśmy na miejsce w piątek po południu co umożliwiło nam jedynie krótki, dwudziestominutowy trening przy bezwietrznym zachodzie słońca” – mówi Filip Walczak z team.klimatyzacja.pl. „Nie było czasu ani warunków na rozpływanie i poprawne ustawienie łódki. Skippers brieffing zaczął się o 7 rano a start ze względów logistycznych planowany był pomiędzy godziną 8.30 a 9.30. Z plaży trzeba było zwodować ponad 500 katamaranów.” – dodaje.

„Cieszymy się, że tutaj przyjechaliśmy. Ściganie się w tak dużej flocie było dla nas nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, że start wyścigu rozpoczynał kurs genakerowy, przy ponad 16 węzłach wiatru. Mimo wszelkich starań nie udało nam się uniknąć drobnej kolizji w momencie, kiedy jedna z załóg wymusiła pierwszeństwo przy statku komisji. Po tym drobnym incydencie dalsza część wyścigu przebiegała już bardzo dobrze. Udało nam się nadrobić kilkadziesiąt pozycji. Niestety awaria sztagu pozbawiła nas szans na ukończenie wyścigu w pierwszej setce. Ryzyko utraty masztu zmusiło nas do rozważenia decyzji o wycofaniu się z wyścigu . Zrobiliśmy jednak wszystko, aby honorowo zamknąć pętlę wokół wyspy i zostać oficjalnie sklasyfikowanym."
Round Texel Race


Ostatecznie wyścig ukończyło 258 załóg. Pierwsze miejsce zajęła załoga Peter Vink/Mischa de Munckna katamaranie Nacra 20 Carbon z czasem 2h 30min 39s, drugie miejsce Xander Pols/Stefan Dubbeldam (2h 31min 41s) a trzecie Alex Noordstrand/Oscar Eelkman Roodaz (2h 31min 50s).

Specjalne podziękowania dla sponsorów wyjazdu:

Sponsor główny - Klimatyzacja.pl
Sponsor wyposażenia bezpieczeństwa – PZU Życie.SA
Sponsor elektroniki – Eljacht.pl
Sponsor żagli – Sail Service
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001