TYP: a1

Polacy wystartowali w Round Texel Race

poniedziałek, 30 czerwca 2014
Informacja prasowa
Round Texel RaceW minioną sobotę (28 czerwca 2014) wokół wyspy Texel w Holandii odbyła się 37 edycja największych na świecie regat katamaranów Round Texel Race. Do wyścigu zgłoszonych zostało ponad 500 załóg z całego Świata w tym polska załoga Filip Walczak – Magda Makowska. Finałowe regaty wokół wyspy poprzedzone były trzema dniami wyścigów Texel Dutch Open, w których jednak polska załoga nie brała udziału.

„Przyjechaliśmy na miejsce w piątek po południu co umożliwiło nam jedynie krótki, dwudziestominutowy trening przy bezwietrznym zachodzie słońca” – mówi Filip Walczak z team.klimatyzacja.pl. „Nie było czasu ani warunków na rozpływanie i poprawne ustawienie łódki. Skippers brieffing zaczął się o 7 rano a start ze względów logistycznych planowany był pomiędzy godziną 8.30 a 9.30. Z plaży trzeba było zwodować ponad 500 katamaranów.” – dodaje.

„Cieszymy się, że tutaj przyjechaliśmy. Ściganie się w tak dużej flocie było dla nas nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, że start wyścigu rozpoczynał kurs genakerowy, przy ponad 16 węzłach wiatru. Mimo wszelkich starań nie udało nam się uniknąć drobnej kolizji w momencie, kiedy jedna z załóg wymusiła pierwszeństwo przy statku komisji. Po tym drobnym incydencie dalsza część wyścigu przebiegała już bardzo dobrze. Udało nam się nadrobić kilkadziesiąt pozycji. Niestety awaria sztagu pozbawiła nas szans na ukończenie wyścigu w pierwszej setce. Ryzyko utraty masztu zmusiło nas do rozważenia decyzji o wycofaniu się z wyścigu . Zrobiliśmy jednak wszystko, aby honorowo zamknąć pętlę wokół wyspy i zostać oficjalnie sklasyfikowanym."
Round Texel Race


Ostatecznie wyścig ukończyło 258 załóg. Pierwsze miejsce zajęła załoga Peter Vink/Mischa de Munckna katamaranie Nacra 20 Carbon z czasem 2h 30min 39s, drugie miejsce Xander Pols/Stefan Dubbeldam (2h 31min 41s) a trzecie Alex Noordstrand/Oscar Eelkman Roodaz (2h 31min 50s).

Specjalne podziękowania dla sponsorów wyjazdu:

Sponsor główny - Klimatyzacja.pl
Sponsor wyposażenia bezpieczeństwa – PZU Życie.SA
Sponsor elektroniki – Eljacht.pl
Sponsor żagli – Sail Service
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786