TYP: a1

"Czas na morze" wystawa fotograficzna Ryszarda Sobieszczańskiego

poniedziałek, 8 grudnia 2014
Informacja prasowa | Ryszard Sobieszczański
Opolskie Stowarzyszenie Muzyczne "Pieśni spod żagli" zaprasza serdecznie na otwarcie wystawy fotograficznej Ryszarda Sobieszczańskiego pt: "Czas na morze". Z okazji wystawy został wydany kalendarz na 2015 rok z najciekawszymi fotografiami.

Rysiek z pieśni

Notka z kalendarza

"Mija 35 lat od czasu, kiedy po raz pierwszy postawiłem nogę na małym Optimiście i wziąłem ster do ręki. To taki mój mały jubileusz. Zawsze towarzyszył mi aparat fotograficzny i dzięki temu powstała kolekcja zdjęć z moich morskich podróży. Fotografie przedstawione podczas wystawy i w niniejszym kalendarzu, to tylko część tego zbioru z wybranych rejsów.

Zdjęcia zostały wykonane zarówno kompaktowym aparatem, jak cyfrowym i analogowym aparatem lustrzankowym, a także przy wykorzystaniu Smartphona, który świetnie się sprawdza na pokładzie. Na morzu bywają różne warunki i nie zawsze można idealnie wykonać zdjęcie, zwłaszcza jak mocno kiwa i fala zalewa. Mimo, że czasem zdjęcie nie jest idealnie ostre czy dobrze naświetlone, postanowiłem pokazać je, bo istotą tych zdjęć jest ukazanie piękna żeglarstwa, mocy morza, pięknych żaglowców i miejsc wyjątkowych, a nierzadko magii, której stajemy się świadkami. Niestety, ale morze wciąga, bo z natury jesteśmy „obieżyświatami” i kiedy raz poczujemy tą magię, to nie ma już odwrotu. Schodząc po trapie, już tęsknimy i myślimy kiedy znowu... Mam nadzieję, że ten zbiór fotografii sprawi, że ktoś z Państwa będzie chciał poczuć tą magię, wyruszy w swój pierwszy rejs i spotkamy się w jakimś porcie przy szklaneczce dobrego rumu.

Tego Wam i sobie życzę
Ryszard Sobieszczański"

Wystawa towarzyszy koncertowi zespołów Shantażyści i Banana Boat

11 XII Filharmonia Opolska

19:00 koncert zespołu Shantażyści
Miejsce: Duża scena

19:45 Otwarcie wystawy
Miejsce: Antresola na sceną klubową

20:30 Koncert zespołu Banana Boat
Miejsce: Duża scena

wstęp na otwarcie wystawy wolny
koncerty biletowane 35 zł, do nabycia w kasie i na stronach Filharmonii Opolskiej

Autor zdjęcia: Szymon Topczewski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520