TYP: a1

Grupa Bez Jacka w cyklu "Pieśni ze szlaków"

wtorek, 4 listopada 2014
Informacja prasowa | Ryszard Sobieszczański
Opolskie Stowarzyszenie Muzyczne zaprasza na nowy cykl koncertów: "Pieśni ze szlaków". Cykl ten będzie równoległy do "Pieśni spod żagli" i tu się nic nie zmieni.

Bez Jacka

Przez ostatnie lata często otrzymywaliśmy pytania czy moglibyśmy zaprosić wykonawców z innej bajki, bo jakoś tak mało ich w naszym mieście. No i w końcu podjęliśmy to wyzwanie. W XXV rocznicę pierwszego koncertu w Opolu grupy "Bez Jacka", postanowiliśmy zaprosić właśnie tą legendarną grupę.

Korzenie grupy Bez Jacka sięgają 1974 roku, kiedy trzech braci Jacek, Jasiu i Zbyszek Stefańscy oraz ich kolega Max Ziętek założyli zespół "Kant". Wtedy na podstawie wierszy Bolesława Leśmiana powstały takie piosenki jak: Na przydrożnym kamieniu, Śni się lasom las, Zielona nadzieja czy W malinowym chruśniaku.

W roku 1983 roku, przez nieznanych sprawców zostaje zabity Jacek Stefański. Bracia postanawiają nadal grać i tworzyć, ale już pod zmienioną nazwą: "Bez Jacka". Do grupy dołączył Horacy Chrząstek. Moim i wielu ludzi zdaniem Bez Jacka, Stare Dobre Małżeństwo oraz Wolna Grupa Bukowina stworzyli legendarny trójkąt. Grupy, które w latach 80. nadawały ton wszelkim festiwalom i twórczości tzw. piosenki poetyckiej i turystycznej. Każdy kto otarł się o piosenkę turystyczną słyszał i zna piosenki: Madonna (Polsko-Ruska madonna), Wiewiórkę, Zwiewność czy Po gościńcu(Idiota).

W 1986 roku grupa nagrała 18 piosenek, które pojawiły się na kasecie pt: "Czas Zmartwychwstania". Kaseta wydana przez Akademickie Radio Pomorze stała się białym krukiem i do dzisiaj nie została ani powielona, ani oficjalnie wydana na CD. Stworzyli magiczny repertuar oparty na przepięknych wierszach Bolesława Leśmiana oraz swoich własnych. Dwunastostrunowa gitara Zbyszka, fantastyczne solówki Jasia, klasyczna gitara Krzysztofa Górskiego, flety Horacego Chrząstka oraz Stefana Błaszczyńskiego, a do tego jeszcze gościnnie trzy grosze dodał na skrzypcach Wojtek Czemplik z SDM-u. Grupa koncertowała wszędzie, stali się kultowym zespołem, bo ich koncerty były piękne, pełne humoru i wolności, a zarazem nieprzewidywalne, bo nigdy nie wiadomo było co wymyśli Jasiu. Czym zaskoczy i w kogo tym razem się wcieli.

Ale największym zaskoczeniem był marzec 1996 rok. Wtedy Jasiu odszedł od nas.

"Bez Jacka" nie rozpadło się. Tworzą i grają do dzisiaj, a ich piosenki można usłyszeć na płytach CD, ale co najważniejsze, ich koncerty nadal są magiczne i tego nie usłyszycie na żadnej płycie, dlatego warto zarezerwować sobie ten wieczór, tym bardziej że Bez Jacka nie było w Opolu od wielu, wielu lat.

Dlatego z wielką radością zapraszam na ten koncert 20 XI 2014
w Filharmonii Opolskiej
godz. 19:00
Bilety 35 zł do nabycia w kasie i na stronach FO.

[Aktualizacja 19.11.2014] Koncert grupy Bez Jacka, który miał się odbyć 20 XI 2014 w Filharmonii Opolskiej, zostaje odwołany. Bilety można zwrócić w Kasie FO i poprzez system elektroniczny.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942