TYP: a1

Bojerowy Puchar Ameryki - podsumowanie

niedziela, 3 lutego 2013
Jerzy Henke
Puchar Ameryki został rozegrany, lecz bez naszych dwóch najlepszych zawodników.

Tomasz Zakrzewski i Robert Graczyk wystartowali w piątek do jedynego rozegranego tego dnia wyścigu. Obaj nasi zawodnicy zgłosili protest na komisję sędziowska, protest został uznany i ten wyścig anulowany. Dlaczego nasi zawodnicy złożyli protest? Tuż przed startem wyścigu kierunek wiatru zmienił się prawie o 90 stopni i można było przejeżdżać od dolnej do górnej boi bez halsowania. Do tego w trakcie wyścigu wiatr „siadł” na tyle, że większość zawodników pokonywała trasę pchając bojery. Błędem sędziów było nie przerwanie wyścigu!

Przypominam, że wyścigi bojerowe są rozgrywane po tak zwanym „śledziu”. Start przy „dolnej” boi i trzykrotne okrążenie obu boi: „górnej” i „dolnej”. Boje są ustawione w linii wiatru. Zawodnicy są podzielni na dwie grupy. Jedni startują lewym a drudzy prawym halsem. Po zrobieniu zwrotów wszyscy spotykają się przy „górnej” boi, którą okrąża się przeciwnie do wskazówek zegara. Dolną boję również okrąża się przeciwnie do wskazówek zegara. Trasy nie wolno pokonywać pchając bojer. Bojer można rozpychać, czy też pchać jedynie w celu nabrania prędkości.

Nasi obaj zawodnicy nie wystartowali już w sobotę, gdyż mieli wykupione bilety powrotne do kraju na sobotę wieczorem. W sobotę odbyły się trzy biegi i nasi dwaj zawodnicy, którzy zostali (Jakub Schneider i Lech Ziółkowski) zajęli miejsca poza pierwszą dziesiątką.

Jerzy Henke
Komandor
Flota Polska DN
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 December

Stocznia Gdańska została wpisana do rejestru zabytków
czwartek, 14 grudnia 2017
W 31. edycji Nagrody Rejs Roku I miejsce i Honorową Nagrodę Rejs Roku 2000 otrzymał Kpt. Jerzy Wąsowicz, za długi, ambitny rejs wokół Ameryki Południowej na jachcie "Antica".
czwartek, 14 grudnia 2000
Na Atlantyku zatonął "Thomas W. Lawson" - 7. masztowy szkuner, jedyny tak otaklowany żaglowiec w historii żeglugi.
sobota, 14 grudnia 1907