TYP: a1

Bojerowe Mistrzostwa Szwecji w klasie DN

wtorek, 26 lutego 2013
Jerzy Henke
W sobotę i niedzielę 23 i 24 lutego w Szwecji zostały rozegrane bojerowe mistrzostwa tego kraju. Na starcie stanęło 63 zawodników z siedmiu krajów. Oprócz Szwedów startowali Niemcy, Estończycy, Finowie, jeden Szwajcar, Holendrzy i Polacy w silnej, 9-cio osobowej ekipie.

Regaty odbyły się we fiordzie na południe od Geteborga. Fiord był pokryty równiutkim, czarnym, lśniącym lodem. Na dwa regatowe dni była zapowiadana słoneczna pogoda i idealny wiatr o sile 4-5 m/s. Dla bojerowców to warunki jak marzenie. W szczególności, gdy się nie zapomina, że w Polsce od dwóch tygodni bojerowcy siedzą w domu, gdyż na wschodzie Polski jeziora są co prawda zamarznięte, lecz pokryte grubą warstwą śniegu, a na zachodzie na jeziorach pływają kaczki!

Przyroda sprawiła psikusa i o ile pierwszego dnia regat wiał wiatr zgodny z przepowiednią o sile 4-6 m/s, o tyle drugiego dnia wiatr wzrósł do prędkości 10-13 m/s. Przy bardzo gładkim lodzie bojery osiągały prędkości dobrze ponad 100 km/h. Z tego też powodu nastąpiło kilka drobnych kraks i i połamania sprzętu. Najcięższy wypadek zdarzył się naszemu zawodnikowi Robertowi Graczykowi (MKŻ Mikołajki). I do tego w ostatnim biegu. Robert po ominięciu dolnej boi skręcił na lewo na prawy hals i leciał ostrym kursem na wiatr w kierunku górnej boi. Holenderski zawodnik leciał baksztagiem, lewym halsem w kierunku dolnej boi i nie zauważył jadącego w jego kierunku polskiego zawodnika. W ostatnim momencie obaj zawodnicy odpadli od wiatru i zderzyli się przy bardzo dużej prędkości. Bojer Roberta uległ całkowitemu zniszczeniu. Na szczęście jemu, oprócz stłuczenia przedramienia i kilku siniaków, nic cięższego się nie stało. Obaj zawodnicy złożyli protest do komisji sędziowskiej. Komisja orzekła winę holenderskiego zawodnika, gdyż zawodnik sterujący na wiatr ma zawsze bezwzględne pierwszeństwo.

Wyniki polskich zawodników:

(2) Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) dwukrotny i aktualny mistrz świata,
(3) Karol Jabłoński (Baza Mrągowo) siedmiokrotny mistrz świata,
(4) Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki) aktualny vice mistrz świata,
(7) Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) vice mistrz świata,
(9) Dariusz Kardaś (AZS UWM Olsztyn) mistrz Polski,
(14) Rafał Sielicki (MBSW Giżycko) dobrze zapowiadający się zawodnik,
(16) Adam Baranowski (Polska Flota Bojerowa) vice mistrz świata,
(30) Marek Stefaniuk (MBSW Giżycko) w tym roku trzeci w Danii,
(14 grupa B) Jerzy Henke (MKŻ Mikołajki) komandor Polskiej Floty Bojerowej.

Pięciu naszych zawodników w pierwszej dziesiątce potwierdziło polską dominację w sporcie bojerowym. Te regaty były świetnym sprawdzianem i treningiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy, które są planowane na termin 10-15 marca. Organizatorem mistrzostw w tym roku jest Finlandia. Ze względu na duża pokrywę śniegu w Finlandii jest możliwe, że regaty zostaną rozegrane w innym kraju. Mamy nadzieję, że może w Polsce.

Pełne wyniki regat

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 May

Odszedł na wieczną wachtę niezwykle zasłużony instruktor ZHP hm. Jan Sauer, bosman, oficer a od 1972 kapitan żaglowca s/y Zawisza Czarny
piątek, 8 maja 2020
W Cannes zwodowano katamaran "Club Med", który następnie pod dowództwem Granta Daltona wygrał regaty The Races.
poniedziałek, 8 maja 2000
Giovanni Soldini na "Fila" wygrywa 4 edycję regat Around Alone jako pierwszy nie Francuz.
piątek, 8 maja 1998