TYP: a1

Trzy sztuki w Antarktyce

poniedziałek, 22 lutego 2016
Z mediów/MF
To unikatowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. Równo za rok przedstawiciele świata sztuki i kultury popłyną jachtem do Antarktyki. Tam przygotują niezwykłe wydarzenia, które transmitowane będą na antenie Polskiego Radia.„Kiedy w 2009 roku będąc gdzieś w Antarktyce w oddali, w porannej mgle zobaczyłem niewyraźne kontury jachtu żaglowego, nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Mając w głowie bardzo świeże doświadczenia związane z przekraczaniem statkiem Cieśniny Drake’a wydało mi się czymś zupełnie niemożliwym, aby tak mała łódeczka mogła bezpiecznie dopłynąć w te rejony. Byłem bardzo podekscytowany. Próbowałem sobie wyobrazić te wszystkie fantastyczne odczucia, które towarzyszą rejsowi jachtem. Pomyślałem, jak to jest obudzić się rano, wyjść na pokład i mieć to całe piękno na wyciągnięcie ręki. Nie zastanawiając się zbyt długo obiecałem sobie, że kiedyś wrócę w to miejsce i zrobię to właśnie jachtem.” – tak o idei „Trzech sztuk w Antarktyce” opowiada Bartosz Stróżyński.

W lutym 2017 roku zespół, w skład którego wchodzą czołowi przedstawiciele trzech dziedzin polskiej sztuki i kultury (filmu, muzyki i fotografii), popłynie jachtem żaglowym do Antarktyki. Miejsca, które za kilka lat może stać się centrum wydarzeń o znaczeniu globalnym, a jego kondycja ma istotne znaczenie dla przyszłości całego świata. Uczestnicy rejsu, inspirowani podróżą, dziką naturą i ekstremalnymi warunkami panującymi na krańcach świata, zmierzą się z wyjątkowymi wyzwaniami artystycznymi w obszarach filmu, muzyki i fotografii.

„Trzy Sztuki w Antarktyce” jest projektem artystycznym o charakterze non-profit. Pomysłodawcą, producentem i szefem przedsięwzięcia jest Bartosz Stróżyński, osoba od lat z sukcesem łącząca w swym działaniu świat artystyczny ze światem finansów i zarządzaniem dużymi przedsięwzięciami.
W ramach wydarzeń czeka nas koncert Adama Nowaka oraz premierowe wykonanie przez niego utworu powstałego podczas wyprawy. Powstanie także (reżyserowany przez Olafa Lubaszenkę) pierwszy w historii film prezentujący zmagania polskich artystów z dziką i nieprzewidywalną przyrodą Antarktyki oraz książka reportażowa odkrywająca kulisy planowania, przygotowań i realizacji przedsięwzięcia od dnia powstania pomysłu do momentu oddania do druku. Towarzyszyć temu będzie wystawa fotografii artystycznej Bartosz Stróżyńskiego, na której zaprezentowane zostaną prace wykonane w technice kolodionowej.

Uczestnicy wyprawy to:
Adam Nowak - artysta, kompozytor, autor tekstów, lider zespołu Raz Dwa Trzy
Olaf Lubaszenko - aktor, reżyser i pokładowy mędrzec
Bartosz Stróżyński -fotografik, operator kamery, pomysłodawca i producent przedsięwzięcia
Paweł Drozd - relacje radiowe i dźwięk, Program III PR
Jacek Hawrylczak - szef techniczny wyprawy
Dariusz Panas - operator filmowy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899