TYP: a1

Odkopywanie u-boota w Stoczni Gdańskiej

czwartek, 24 marca 2016
Redakcja/MF
Rozpoczęło się odkopywanie schronu na terenie Stoczni Gdańskiej. Do jego budowy wykorzystano elementy niemieckiego okrętu podwodnego.


Fot. Jarosław Zulewski/Urząd Miejski w Gdańsku.

Schron został wykonany z dwóch sekcji okrętu podwodnego - u-boota serii VII. Obiekt prawdopodobnie został zbudowany w 1962 r. i miał służyć jako miejsce ewakuacji pracowników stoczni na wypadek nalotów i zrzutów bomb przez nieprzyjaciela. Informacje o istnieniu podziemnego obiektu przekazała do władz miasta Stocznia Gdańska, która ma plany inwestycyjne co do tego terenu. Miasto podjęło się zabezpieczenia konstrukcji – elementy łodzi podwodnej trafić mają do Twierdzy Wisłoujście.

W środę, 23 marca rozpoczęły się prace odkrywkowe na terenie stoczni. Po wydobyciu sekcji u-boota zostaną one oczyszczone oraz poddane konserwacji, a następnie przetransportowane do Twierdzy Wisłoujście. W przyszłości mają być udostępniane zwiedzającym.

Odkopywany właśnie schron nigdy nie był wykorzystywany. Wnętrza są w bardzo dobrym stanie, w środku wciąż znajduje się komora filtrowentylacyjna. Powietrze do schronu było doprowadzane dwiema rurami, które przechodziły przez obie sekcje u-boota. Na ich końcach znad ziemi wystają kominy. Na końcach obu sekcji są grodzie wodoszczelne, które w przypadku schronu stanowią drzwi do wyjścia ewakuacyjnego.

Gdański u-boot to obiekt unikatowy. Co prawda Gdańsk w czasie II wojny światowej był znaczącym ośrodkiem budowy tych okrętów (zwodowano tu łącznie 64 jednostki), jednak wszystkie gotowe jednostki znajdujące się jeszcze w Gdańsku zostały zabrane przez Sowietów. Obiekty niegotowe natomiast pocięto.
Tagi: u-boot, stocznia, Gdańsk, wykopaliska, okręt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 June

Zmarł Kazimierz Klimaszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, zasłużony działacz żeglarski, współzałożyciel Klubu Morskiego PTTK "Bryza", był jego pierwszym komandorem.
wtorek, 4 czerwca 1974
Zakończenie pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread. Regaty w klasyfikacji wygrał jacht "Sayula II" (kpt. Ramon Carlin), chociaż pierwszy na mecie był "Great Britain II" (kpt. Chay Blyth). W regatach uczestniczyły polskie jachty "Otago" (kpt.
wtorek, 4 czerwca 1974
Na rafie w odległości 38 Mm od Australii tonie "Batavia".
poniedziałek, 4 czerwca 1629