TYP: a1

Taaaaka ryba!

środa, 22 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

Wędkarze mają niekiedy tendencje to koloryzowania na temat swoich sukcesów, jednak w tym konkretnym przypadku trudno mówić o przesadzie. Ryba, jaką złowiono ostatnio w Kambodży, była naprawdę gigantyczna: do jej wyciągnięcia na brzeg potrzeba było 12 ludzi. I wcale nie dlatego, że jedenastu stało i klaskało.

 

Made in Cambodia

Jak podaje agencja AFP, rybiego giganta wyłowiono z Mekongu w północnej Kambodży. Była to płaszczka mająca cztery metry długości i ważąca około 300 kilogramów. To największa złowiona ryba słodkowodna w historii (w każdym razie największa udokumentowana – bo tych z wędkarskich legend nie bierzemy pod uwagę).

Na opublikowanych w Internetach zdjęciach widać, jak słusznych rozmiarów jest zwierzak oraz ile wysiłku potrzeba było, by wyciągnąć go na brzeg. W końcu nie bez przyczyny ten gatunek nazywa się „słodkowodna płaszczka olbrzymia”. Jak powiedział Zeb Hogan - biolog ryb pracujący przy projekcie pt. „Cuda Mekongu”: „W ciągu 20 lat badań nad wielkimi rybami zamieszkującymi rzeki i jeziora na sześciu kontynentach to jest największa ryba słodkowodna, na jaką trafiliśmy lub która byłaby udokumentowana gdziekolwiek na świecie”.

Z rzeki na talerz?

Nic z tych rzeczy. Rybi olbrzym został wyciągnięty na brzeg, obfotografowany, a następnie wypuszczony na wolność. Przedtem jednak zamontowano mu nadajnik, dzięki któremu będzie można monitorować zachowanie i lokalizację zwierzęcia. Z pewnością dzięki chipowi dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat zwyczajów tego gatunku, a także środowiska życia, jakim jest Mekong.

Warto nadmienić, że jest to rzeka, w której wielkie ryby wcale nie są taką znowu rzadkością. Spośród 1200 żyjących tam gatunków zdarzają się i takie, jak pangaz (Pangasianodon gigas) – zagrożony wyginięciem zwierz z rodziny sumowatych: w 2005 roku złowiono okaz ważący aż 293 kg.

Nawiasem mówiąc, ryby z Mekongu są dla mieszkańców Kambodży na tyle ważne, że postanowili nazwać swoją walutę imieniem jednej z nich: riel to zarówno jednostka monetarna, jak i rybka (która w dawnych czasach skutecznie pełniła funkcję waluty). 

Tagi: ryba, rekord, Mekong, Kambodża, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898