TYP: a1

Ryba po austriacku

poniedziałek, 20 grudnia 2021
Hanka Ciężadło

W okolicy Bożego Narodzenia o rybach myślimy głównie w kontekście kulinarnym. Zwykle jednak trzeba jednak kupować, a bitwy, do jakich przy okazji dochodzi, obrastają potem legendą. Tym razem jednak było inaczej: ryba sama wybrała się w gości. 

Taaaaka ryba

Kanalizacja miejsca w Linz (Austria) uległa w zeszły piątek poważnej awarii. Jak się okazało, jej przyczyną był gigantyczny sum. Ryba wpłynęła do rury i utknęła w niej na stałe. Aby uwolnić zwierzaka i udrożnić system, trzeba było użyć specjalistycznego sprzętu – między innymi dźwigu. Sum był bowiem naprawdę pięknym okazem – mierzył nieco ponad 2 metry i ważył około 100 kilogramów.

Jak to możliwe?

Bardzo prosto. Ujście systemu kanalizacyjnego Linz znajduje się przy Dunaju. Sum to największa europejska ryba słodkowodna – źródła podają, że może on osiągnąć nawet 3 metry długości. Oznacza to, że zwierz, który zatkał kanalizację, wcale nie był taki znów wielki.

Co ciekawe, przy pomyślnych wiatrach okaz tego gatunku może przekroczyć wspomniane 3 metry. Gabaryty zwierzęcia zależą bowiem od dostępności pokarmu, a ponieważ sum nie jest szczególnie wybredny, w Dunaju z pewnością mógł znaleźć wiele smakowitych kąsków.

Po co mu to było?

Tego już się niestety nie dowiemy – austriackie źródła podają bowiem, że sum nie przeżył operacji wyciągania z rury. Szkoda, tym bardziej że specjaliści sugerują, iż ryba nie wpłynęła do systemu kanalizacyjnego przez przypadek. Prawdopodobnie schroniła się tam wraz z rodziną, by chronić swoje młode. Teraz niestety sumie sieroty będą musiały poradzić sobie bez rodzica.  

 

Tagi: ryba, sum, Austria, Linz, kanalizacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: To oni zrzucają ścieki do Dunaju ?
czwartek, 30 grudnia 2021, 14:16 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 30 June

Z przystani AKM w Górkach Zachodnich wyruszyli na wyprawę dookoła świata na jachcie "Antica" Jerzy Wąsowicz i Andrzej Sochaj (ze zmieniającymi się załogami; wyprawa trwała do 1997 r.).
niedziela, 30 czerwca 1991
W rejs na Spitsbergen wyruszył s/y "Euros" pod Kapitanem Aleksandrem Kaszowskim; w trudnych warunkach pogodowych i kłopotach z jachtem żeglarze przepłynęli 5047 Mm i powrócili do Górek Zachodnich 2 września.
czwartek, 30 czerwca 1977
Kazimierz Jaworski na "Spanielu" kończy regaty OSTAR jako drugi w swojej klasie i trzeci w punktacji generalnej.
środa, 30 czerwca 1976