TYP: a1

Historyczny żaglowiec zatopiony

czwartek, 7 stycznia 2016
z mediów | JM
120-letni żaglowiec, który od kilku lat cumował w Townsville w Australii, zatonął w poniedziałek wieczorem. Właściciel jednostki zapowiedział, że zamierza podnieść ją z powrotem na powierzchnię. Jako przyczynę zatonięcia statku podejrzewa się akt wandalizmu.


35-metrowy żaglowiec "The Defender" stał w porcie w Townsville, w północnym Queensland od siedmiu lat - po tym jak został uszkodzony przez pożar silnika. We wtorek rano mieszkańcy miasteczka odkryli ze zdumieniem, że znajoma sylwetka jednostki zniknęła. Okazało się, że statek zatonął - nad powierzchnią wody widać było jedynie część masztu. Prywatny właściciel jachtu, mieszkający na Tasmanii, zamierza polecieć do Townsville w przyszłym tygodniu, by nadzorować podniesienie uszkodzonej jednostki i ocenić stopień zniszczeń. Nieoficjalnie mówi się, że "The Defender" padł ofiarą wandali.

Historyczny żaglowiec został zbudowany w 1895 roku i służył do przewozu towarów pomiędzy brytyjskimi koloniami. Przez obecnego właściciela został zakupiony w 1982 roku, a następnie odnowiony i przywrócony do użytku. Zanim trafił do Townsville, brał między innymi udział w regatach żaglowców w Sydney.
Tagi: Defender, żaglowiec, wandal, zatonięcie, wypadek, historia, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 February

W czasie pełnienia obowiązków służbowych zmarł Adrzej Benesz, od 1973 r. prezes PZŻ.
czwartek, 26 lutego 1976
S/y "Euros" z Kpt. Aleksandrem Kaszowskim okrążył Przylądek Horn jako drugi, po "Polonezie" polski jacht.
poniedziałek, 26 lutego 1973