TYP: a1

Historyczny żaglowiec zatopiony

czwartek, 7 stycznia 2016
z mediów | JM
120-letni żaglowiec, który od kilku lat cumował w Townsville w Australii, zatonął w poniedziałek wieczorem. Właściciel jednostki zapowiedział, że zamierza podnieść ją z powrotem na powierzchnię. Jako przyczynę zatonięcia statku podejrzewa się akt wandalizmu.


35-metrowy żaglowiec "The Defender" stał w porcie w Townsville, w północnym Queensland od siedmiu lat - po tym jak został uszkodzony przez pożar silnika. We wtorek rano mieszkańcy miasteczka odkryli ze zdumieniem, że znajoma sylwetka jednostki zniknęła. Okazało się, że statek zatonął - nad powierzchnią wody widać było jedynie część masztu. Prywatny właściciel jachtu, mieszkający na Tasmanii, zamierza polecieć do Townsville w przyszłym tygodniu, by nadzorować podniesienie uszkodzonej jednostki i ocenić stopień zniszczeń. Nieoficjalnie mówi się, że "The Defender" padł ofiarą wandali.

Historyczny żaglowiec został zbudowany w 1895 roku i służył do przewozu towarów pomiędzy brytyjskimi koloniami. Przez obecnego właściciela został zakupiony w 1982 roku, a następnie odnowiony i przywrócony do użytku. Zanim trafił do Townsville, brał między innymi udział w regatach żaglowców w Sydney.
Tagi: Defender, żaglowiec, wandal, zatonięcie, wypadek, historia, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 July

W słynnych regatach Chicago-Mackinac Race po raz pierwszy wziął udział polonijny jacht "Solidarity" reprezentujący Joseph Conrad Yacht Club Chicago. Regaty Chicago-Mackinac są najstarszym (od 1898 roku) wyścigiem żeglarskim i jednocześnie najdłuższym po w
czwartek, 28 lipca 1988
Na "Dove" wystartował w rejs dookoła świata Robin Lee Graham; wyruszył z Kalifornii, przez Nowe Hybrydy, Nową Gwineę, Afrykę Południową, Gujanę, dotarł na Barbados
środa, 28 lipca 1965
W Plymouth skończyła się II wyprawa sir Francisa Drake'a
niedziela, 28 lipca 1585