TYP: a1

Po co nam pistolet na wodę?

czwartek, 24 marca 2022
Hanka Ciężadło

Jeśli przypadkiem pożeglujecie kiedyś w okolice Wenecji, nie zapomnijcie zabrać ze sobą pistoletu na wodę. Najlepiej pomarańczowego. Serio-serio. No, chyba że zatrzymacie się w jakimś hotelu — wówczas dostaniecie taką „broń” za darmo.

Wenecja bez ptaków? Nigdy w życiu!

Świat dzieli się na ludzi, którzy uwielbiają gołębie (do ich miłośników należał np. Nikola Tesla) oraz takich, co nazywają je latającymi szczurami. Tak się składa, że w Wenecji dominują przeciwnicy pierzaków, którzy przez ostatnie lata robili, co mogli, by zmniejszyć gołębią populację. I cóż, udało się. Chociaż jakby nie do końca.

Każdy, kto choć raz odwiedził Plac Świętego Marka, wie, że gołębi raczej na nim nie brakuje. Urzędnicy miejscy nie są jednak szczególnie zachwyceni tym stanem rzeczy, dlatego już dawno wypowiedzieli ptakom regularną wojnę, dodając do karmy środki antykoncepcyjne, zabijając osobniki podejrzane o chorobę oraz zniechęcając turystów do karmienia pierzaków. Warto przypomnieć, że od 2008 roku grozi za to mandat w wysokości 700 euro. W efekcie wszystkich tych działań populacja gołębi rzeczywiście nieco się zmniejszyła. Urzędnicy zapomnieli jednak, że natura nienawidzi próżni.

Jak nie gołębie, to...

...mewy, oczywiście. Równie bezczelne, ale znacznie większe i w dodatku zbrojne w pokaźne pazury oraz dziób. Co więcej, mewy zupełnie nie boją się ludzi i potrafią ze sobą współpracować, co prowadzi niekiedy do scen rodem z „Ptaków” Hitchcocka.

Ataki mew na turystów stały się w Wenecji tak powszechne, że doczekały się już własnej nazwy – magoghe. Ptaki potrafią nie tylko domagać się okruszka, a najlepiej całej kanapki, ale nawet dokonać czynnej napaści w celu przechwycenia smakołyku. Dodajmy, że napaść zwykle jest udana, bo większość ludzi nie spodziewa się ataku lotniczego i kiedy pada jego ofiarą, po protu upuszcza jedzenie na ziemię. 

Mamma mia, i co teraz?

Dobre pytanie. Jak podaje ANSA, czyli L’Agenzia Nazionale Stampa Associata – włoska agencja informacyjna, kilka weneckich hoteli zaczęło walczyć z mewimi napaściami, rozdając swoim gościom... pistolety na wodę, którymi mają strzelać do ptaków pikujących w celu przechwycenia pizzy czy innego smacznego kąska. Wydaje się to niedorzeczne, a wręcz dziecinna, ale podobno funkcjonuje całkiem dobrze. Na razie. 

Jak powiedział Paolo Lorenzoni, dyrektor hotelu Gritti w pobliżu Canal Grande: „Pistolety naprawdę działają. Są też w kolorze pomarańczowym, czego te ptaki nie lubią”. Kto wygra tę wojnę? Zobaczymy, ale stawiamy raczej na ptaki.

 

Tagi: Wenecja, Italia, mewy, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 August

Wystartowała kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; regaty wygrał amerykański jacht "Weatherly" ze skipperem Busem Masbacherem
środa, 15 sierpnia 1962
Odbyły się pierwsze regaty Fastnet na trasie ze startem w Cowes, dookoła Fastnet i metą w Plymouth; regaty wygrał jacht "Jolie Brise"
sobota, 15 sierpnia 1925
Umiera Gustaf Erikson, mieszkaniec Atlantydów, armator ostatnich żaglowców używanych do przewozu różnych ładunków masowych
piątek, 15 sierpnia 1947
Utworzenie w Warszawie Warszawskiego Rzecznego Jacht Klubu
czwartek, 15 sierpnia 1872