TYP: a1

Czy ośmiornice lubią puszki po piwie?

środa, 23 marca 2022
Z mediów/National Geographic

Na pewno wiele osób widziało zwierzęta, które uznajemy za dzikie, buszujące po miejskich zakamarkach. Dziki w Krynicy, niedźwiedzie przegrzebujące śmietniki górskich miejscowości, lisy i jeże na blokowiskach. Przyroda ma wielki dar przystosowywani się do warunków – i ta morska także. Chociaż w tym przypadku to może nie być najszczęśliwsze rozwiązanie.

A chodzi o nasze ulubione ośmiornice. Najnowsze badania dotyczące warunków życia tych zwierząt okazały się dosyć zaskakujące i szczerze mówiąc dość przerażające. Okazało się bowiem, że dziś ośmiornicom jest dużo łatwiej znaleźć schronienie w śmieciach niż muszlach czy koralowcach. Naukowcy przeanalizowali setki zdjęć, na których zaobserwowano ponad 200 ośmiornic z 24 gatunków, które chowają się w śmieciach. Niektóre wchodziły do wnętrza szklanych butelek lub zardzewiałych puszek, a inne zakopywały się pod stertą plastikowych nakrętek. No cóż, ludzie często zabierają ze sobą na pamiątkę muszle, które często stanowią schronienie morskich stworzonek. Te bystre, a ośmiornice zdecydowanie do nich należą, znalazły sobie więc inną opcję. I wszystko byłoby fajnie, przysłowiowy janusz miałby satysfakcję, że wyrzucając za burtę puszkę po browarze daje dom jakiemuś zwierzątku, życie jednak nie jest tak kolorowe. Jak twierdzą bowiem badacze z Federalnego Uniwersytetu Rio Grande w Brazylii, ośmiornice, które chowają się w odpadach, są narażone na wpływ szkodliwych substancji, w tym metali ciężkich. Niektóre śmieci mogą powodować również obrażenia fizyczne. No i jest jeszcze jeden aspekt – nurkowie, którzy często czyszczą ze śmieci, m.in. wspomnianych puszek szlaki dużych wycieczkowców, bardzo często nie zauważają, że w środku może kryć się zaopatrzone w macki stworzonko. A wyłowione na brzeg ośmiornice niestety giną.

Ośmiornice mają także swoje śmieciowe preferencje. Zdecydowanie wolą przedmioty wykonane ze szkła - to aż 40% spośród wszystkich przedmiotów, z których korzystały. Plastikowe odpady były wykorzystywane w ponad 24% przypadków. Co więcej, w przypadku tego drugiego rodzaju odpadów, zwierzęta zazwyczaj siadały na wierzchu sterty plastiku lub zakopywały się nim. Uczeni przyznają, że taka tendencja może wynikać z faktu, że szklane śmieci bardziej przypominają muszle.

 

Gatunkiem, który najczęściej wchodził w interakcje ze śmieciami był Amphioctopus marginatus, czyli ośmiornica kokosowa. Co ciekawe, na niektórych zdjęciach widać, że niektóre osobniki walczą ze sobą o miejsce w szklanych słojach lub butelkach. Eksperci podejrzewają, że ma to związek z faktem, że naturalnych „schronów” jest coraz mniej.

 

Tagi: ośmiornice, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872