TYP: a1

Pingwin Roku - pomożecie?

czwartek, 11 kwietnia 2024
Hanka Ciężadło

Słyszeliście o "March of the penguin madness"?  To wyjątkowy plebiscyt, w którym można zagłosować na najsympatyczniejsze pingwiny na świecie. Konkurencja jest spora, kandydaci pochodzą z różnych gatunków i zakątków świata, a w tym roku do finału konkursu dotarła pingwinka z Polski. Mieszka w gdańskim ZOO i nazywa się Kokosanka. Czy wygra? 

 

Suszymy ząbki, panowie...

Pingwiny mają wiele uroku, chociaż jeśli wierzyć kreskówkom (Dlaczego nie? Niektórzy wierzą politykom), wcale nie są takie poczciwe ani bezbronne, jakby się mogło wydawać. Mimo to trudno chyba znaleźć kogoś, kto nie lubiłby tych pociesznych ptaków.

Każdego roku organizacja zrzeszająca miłośników pingwinów z całego świata organizuje więc niezwykły konkurs. Jego celem jest wyłonienie najfajniejszego pingwina roku, a tak naprawdę – zwrócenie uwagi na jego dziko żyjących pobratymców oraz na zagrożenia, jakie dotykają pingwini świat.

Nominacje zgłaszają pracownicy ogrodów zoologicznych i azylów dla zwierząt, a głosowanie odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych lub bezpośrednio na stronie organizatorów. Akcja jest ze wszech miar pozytywna – a w tym roku ma wyjątkowy wymiar, bo szansę na zwycięstwo ma Kokosanka z Gdańska.

Będzie złoty medal?

Jak już wiemy, nominacje zgłaszają opiekunowie zwierzaków – a ci bywają ambitni. W końcu mieć u siebie najfajniejszego pingwina na świecie to nie lada prestiż, a przy okazji szansa na wsparcie finansowe (choćby z tego powodu, że ludzie odwiedzą ogród zoologiczny, by takiego zwierzaka zobaczyć).

Nic zatem dziwnego, że walka o tytuł Pingwina Roku jest zacięta. W tym roku do plebiscytu zgłoszonych zostało ponad sto ptaków z różnych krajów. Do finału dostały się trzy – w tym nasza Kokosanka: jedyna z Polski, a nawet jedyna z Europy. Prawdę mówiąc, w ogóle jedyna, bowiem pingwinka jest albinoską. Trudno ją przeoczyć.

Jak dotąd Kokosanka zdobyła ponad 30 tysięcy głosów. Jeśli chcecie ją wesprzeć i zwiększyć jej szansę na złoty medal, macie jeszcze szansę to zrobić: ostateczne głosowanie odbędzie się w dniach od 14 do 16 kwietnia tego roku.

Głosować można za pomocą Facebooka lub wchodząc na stronę organizatorów konkursu. Pomożecie?

 

Tagi: pingwin, konkurs, Kokosanka, albinos, głosowanie, Gdańsk, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991